Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył głębokich – dlaczego warto ją diagnozować?

Zakrzepica żył głębokich to choroba układu krążenia dotykająca coraz większej części polskiej populacji. W jej przebiegu dochodzi do zamknięcia światła naczynia żylnego w kończynie dolnej, co uniemożliwia dalsze dostarczanie krwi do tkanek. Najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, pacjentów po zabiegach chirurgicznych, czy urazach wymagających długiego unieruchomienia kończyn dolnych, np. w opatrunku gipsowym.

Zakrzepica żył głębokich – jakie są objawy zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje diagnostyka zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – jak wygląda badanie w kierunku zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – czy zakrzepica zagraża życiu ?

Zakrzepica żył głębokich – jakie są objawy zakrzepicy ?

Zakrzepica żył głębokich to schorzenie dotyczące zazwyczaj jednej kończyny dolnej. Objawy występują wówczas jednostronnie i najczęściej dotyczą łydki.

Do objawów zakrzepicy żył głębokich należą:

– silny ból łydki, zazwyczaj podczas chodzenia, ale również w spoczynku i przy dotyku,

– obrzęk, pogrubienie łydki

ból nóg od kolan w dół

– ocieplenie skóry w rejonie łydki,

– zmiana zabarwienia skóry na kończynie – może dojść zarówno do jej zblednięcia jak
i zaróżowienia,

– osłabienie tętna na dystalnym odcinku kończyny, tj. na stopie

Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje diagnostyka zakrzepicy ?

Badanie USG Dopplera pozwalające zdiagnozować zakrzepicę żył głębokich nie należy do najtańszych, jednak pozwala szybko uzyskać jednoznaczny wynik. Jego to koszt ok. 200-300zł. Dodatkowo można wykonać badania z krwi pozwalające ocenić czynniki ryzyka rozwoju zakrzepicy – są to badania stężenia D-dimerów i poziomu płytek krwi. Ich koszt to ok. 50zł. Ważnych informacji dostarczą również testy genetyczne w kierunku wrodzonych predyspozycji do zakrzepicy żył głębokich, czyli badanie na trombofilię wrodzoną. Cena tego badania to ok. 400zł.

Zakrzepica żył głębokich – jak wygląda badanie w kierunku zakrzepicy ?

Badanie przepływu żylnego, umożliwiające zdiagnozowanie takich chorób jak zakrzepica żył głębokich to badanie USG. Jest badaniem całkowicie niebolesnym i trwa maksymalnie kilka minut. Po tym czasie pacjent od razu uzyskuje jednoznaczny wynik, który potwierdza lub wyklucza występowanie zakrzepicy. Do badania nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie.

Zakrzepica żył głębokich – czy zakrzepica zagraża życiu ?

Odpowiednio wcześnie wykryta i leczona zakrzepica żył głębokich jest chorobą całkowicie wyleczalną. Jednak w przypadku braku wdrożenia diagnostyki na etapie pierwszych dolegliwości istnieje ryzyko poważnych komplikacji, włącznie z amputacją kończyny, a nawet śmiercią, jako konsekwencją udaru mózgu lub zawału serca. Warto zatem wykonać badanie na zakrzepicę jak najszybciej, aby zakrzepica żył głębokich nie przyniosła tak poważnych konsekwencji.