Diagnostyka obrazowa zakrzepicy – jakie badania wykonać?
Zakrzepicę określa się jako cichego zabójcę. Określenie to jest spowodowane tym, że zakrzepica w wielu przypadkach objawia się bardzo niespecyficznie. Nieleczona zakrzepica może prowadzić nawet do śmierci, dlatego po zauważeniu nawet najmniejszych objawów, warto wykonać odpowiednie badania.
Spis treści:
- Diagnostyka zakrzepicy – najważniejsze badania
- USG Dopplera – jedno z najbardziej istotnych badań w diagnostyce zakrzepicy
- Jak objawia się zakrzepica?
Diagnostyka zakrzepicy – najważniejsze badania
Podczas procesu diagnostycznego zakrzepicy wykonuje się dwa rodzaje badań. Jednym z nich są badania z krwi, do których zalicza się m.in. d-dimery, czas protrombinowy oraz morfologię z uwzględnieniem trombocytów. Drugim rodzajem testów na zakrzepicę są badania obrazowe. Pacjentom najczęściej zleca się następujące badania obrazowe:
- USG Dopplera
- Jedno z badań angiograficznych (najczęściej jest to flebografia)
USG Dopplera – jedno z najbardziej istotnych badań w diagnostyce zakrzepicy
USG Dopplera to badanie, dzięki któremu lekarze mogą ocenić kondycję żył pacjenta. Dzięki niemu w większości przypadków potwierdzana jest zakrzepica.
Do wykonania USG Dopplera używa się aparatu ultrasonograficznego, który emituje fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od erytrocytów (krwinek czerwonych), dzięki czemu zostaje zobrazowany przepływ krwi w żyłach. Dzięki badaniu lekarz może również stwierdzić, w jakim stanie są żyły pacjenta.
USG Dopplera najczęściej wykonywane jest przez lekarza flebologa, czyli specjalistę w dziedzinie chorób żył. Jest to badanie nieinwazyjne, które nie stwarza ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. USG Dopplera jest także bezbolesne i nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania.
Jak objawia się zakrzepica?
Zakrzepica to choroba, która uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi przez żyły. Często nie daje żadnych objawów lub objawia się mało charakterystycznie. Do najczęstszych symptomów tej choroby należy:
- Obrzęk kończyn
- Ból kończyn
- Zaczerwienienie kończyn
- Ból w klatce piersiowej
- Uczucie duszności
- Ogólne osłabienie
Jeśli zauważyliśmy wymienione objawy, to nie powinniśmy ich zlekceważyć. Wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań są kluczowe dla zdrowia i życia w takim przypadku.