Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badanie D-dimerów – normy, wskazania, cena

Zakrzepica jest chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań. Warto więc wykonać badania w jej kierunku już przy minimalnym podejrzeniu choroby. W tym celu specjaliści polecają wykonanie badania poziomu d-dimerów.

Spis treści:

  1. Badanie d-dimerów – wskazania
  2. Badanie d-dimerów – norma
  3. Badanie d-dimerów – przygotowanie i cena badania

Badanie d-dimerów – wskazania

D-dimery to cząsteczki białkowe, które pojawiają się w organizmie na skutek procesu rozpuszczania zakrzepów (fibrynolizy). Ich podwyższony poziom we krwi świadczy więc o walce układu krwionośnego z zakrzepami. Może on więc wskazywać na schorzenie zakrzepowo-zatorowe np. zakrzepicę lub zatorowość płucną.

Badanie poziomu d-dimerów powinna wykonać każda osoba, u której podejrzewa się schorzenie zakrzepowo-zatorowe. Badanie jest wskazane, jeśli u pacjenta pojawiły się następujące objawy:

  • Bóle kończyn
  • Zaczerwienienie kończyn
  • Ból w klatce piersiowej i uczucie duszności
  • Osłabienie

Badanie poziomu d-dimerów powinno się wykonać również, jeśli morfologia wykazała podwyższoną ilość płytek krwi.

Kontrolowanie poziomu d-dimerów jest bardzo ważne. W wielu przypadkach to właśnie to badanie jako pierwsze wskazuje na zakrzepicę. Wczesne jej wykrycie możliwość leczenia zakrzepicy i uniknięcia groźnych powikłań.

Badanie d-dimerów – norma

Prawidłowe stężenie d-dimerów we krwi wynosi poniżej 500 µg/l. U osób starszych ich prawidłowy poziom może być nieco wyższy. Taki wynik badania wyklucza choroby zatorowo-zakrzepowe.

Podwyższony poziom d-dimerów świadczy o wykryciu zakrzepów w naszym organizmie. Może być to skutek zakrzepicy żylnej, zatorowości płucnej czy innej choroby zakrzepowo-zatorowej. Podwyższony poziom d-dimerów może wskazywać również na ciążę.

Jeśli badanie wykryło podwyższony poziom d-dimerów, to należy udać się do angiologa, czyli lekarza, który specjalizuje się w chorobach żył i tętnic. Wynik badania warto także skonsultować z genetykiem, ponieważ podwyższony poziom d-dimerów może powodować trombofilia wrodzona (genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepicy).

Często konieczna jest także wizyta u genetyka, ponieważ skłonność do zakrzepicy może mieć podłoże genetyczne.

Badanie d-dimerów – przygotowanie i cena badania

Badanie d-dimerów wykonuje się na próbce z krwi. Przed jej pobraniem nie trzeba być na czczo, ale ostatni posiłek przed badaniem powinien być lekkostrawny. Przed badaniem należy także unikać nadmiernego wysiłku i stresu.

Cena badania poziomu d-dimerów to około 40 zł w zależności od placówki.