Leczenie zakrzepicy
Żeby nie doprowadzić do powstania zakrzepicy i zatoru płucnego, który jest jej najgroźniejszym powikłaniem, przede wszystkim należy zastosować odpowiednią profilaktykę, a jeśli zakrzepica już się rozwinie, również odpowiednie leczenie. Na czym ono polega?
Pończochy uciskowe, heparyna – metody leczenia zakrzepicy
Pacjentom ze stwierdzoną zakrzepicą zaleca się noszenie specjalnych pończoch (rajstop) uciskowych. Zakrzepicę leczy się też za pomocą leków przeciwzakrzepowych – heparyn, acenokumarolu lub warfaryny. Obniżają one krzepliwość krwi, uniemożliwiając powstawanie nowych skrzeplin oraz rozrost tych już wytworzonych. Chorym podaje się również leki, które potrafią rozpuścić istniejące skrzepy. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu skrzepu bezpośrednio z żyły pacjenta.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka zakrzepicy
Istnieje wiele różnych czynników zwiększających ryzyko rozwoju zakrzepicy. Należą do nich brak ruchu, otyłość palenie papierosów, czynniki genetyczne czy okres ciąży i połogu. Zakrzepica jest jednak najczęściej wynikiem zastoju krwi w żyłach. W grupie ryzyka znajdują się więc osoby, które długo przebywają w tej samej pozycji, np. siedzącej, stojącej lub leżącej. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia przed zakrzepicą jest regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna. W profilaktyce zakrzepicy szczególnie zaleca się spacery i jazdę na rowerze. Chcąc uniknąć choroby zakrzepowej warto też rzucić palenie oraz przejść na zdrową dietę, jeść dużo warzyw i owoców, a wykluczyć z jadłospisu tłuszcze nasycone. Taka dieta pozwoli zachować odpowiednią masę ciała, co znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo powstania zakrzepu.
>