Zakrzepica – jak jej zapobiec bez stosowania leków?
Jesteś w ciąży, stosujesz dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną, prowadzisz niezdrowy tryb życia, masz mało ruchu? Jesteś w grupie ryzyka zachorowania na zakrzepicę – podstępną chorobę, która przez długi czas może nie dawać widocznych objawów. Na szczęście istnieją stosunkowo proste metody, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto stosować tę profilaktykę i zadbać o swoje zdrowie, by uniknąć groźnych powikłań.
-
Sprawdź, czy masz genetyczne predyspozycje do zachorowania
W Twojej rodzinie wystąpiła zakrzepica lub inna choroba układu sercowo-naczyniowego (np. zawał czy udar)? Istnieje stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo, że Ty również masz genetyczne obciążenie w tym kierunku. Chodzi przede wszystkim o trombofilię wrodzoną – czyli wrodzoną tendencję do nadkrzepliwości krwi. Przy działaniu dodatkowych czynników (np. uraz, otyłość, ciąża) zwiększa ono ryzyko zachorowania na zakrzepicę.Przykładowo: jeśli stosujesz dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną i masz trombofilię wrodzoną związaną z mutacją czynnika V Leiden rośnie ono aż… 28-35 razy! [1]
-
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i unikaj używek
Zbyt mała ilość dostarczanej do organizmu wody powoduje, że krew staje się gęstsza. Aby temu zapobiec, warto pić minimum 1,5 litra wody na dobę oraz unikać napojów i pokarmów, które mogą odwadniać (kawa, mocna herbata, sól). Odpowiednie nawodnienie pomoże zachować gęstość krwi na właściwym poziomie.
Odwadniające właściwości ma także alkohol, dlatego warto całkowicie lub chociaż częściowo go ograniczyć. Ryzyko zakrzepicy zwiększa także palenie papierosów.
-
Pamiętaj o aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie
Ruch pomoże zadbać o prawidłowe krążenie krwi, a sport angażujący nogi dodatkowo zmniejszy ryzyko jej zastoju w kończynach dolnych (zakrzepy najczęściej tworzą się właśnie tam). Aktywność nie musi być bardzo intensywna,
ale koniecznie powinna być regularna. Również zbilansowana dieta i unikanie słodyczy czy fast-foodów pomogą zachować organizm w dobrej kondycji.Warto również zadbać o odpowiednią wagę ciała, ponieważ otyłość jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zakrzepu.
-
Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji
Gdy stawy kolanowe i biodrowe są zgięte – krew w nogach zaczyna płynąć wolniej. Jeśli masz zatem siedzącą pracę lub właśnie wybierasz się w długą podróż – pamiętaj, żeby co jakiś czas zaangażować mięśnie nóg. Napinanie stóp i łydek, krótkie przespacerowanie się, rozciąganie ciała, drobne ćwiczenia (np. kilka przysiadów)… To wszystko pomoże Ci uniknąć zastoju krwi. Najlepiej unikać też zakładania nogi na nogę i bardzo obcisłych spodni.
-
Zaopatrz się w rajstopy lub pończochy uciskowe
Oczywiście pod nadzorem lekarza, który pomoże w dobraniu ich rodzaju i stwierdzi, czy w Twoim przypadku są w ogóle potrzebne. Tego typu pończochy czy rajstopy sprawdzają się szczególnie w sytuacji, gdy profilaktyka przeciwzakrzepowa jest naprawdę niezbędna – np. po operacji, gdy długo przebywasz w szpitalu lub u osób z niewydolnością żylną.
[1] Cameron C. i wsp., Hormonal contraception and thrombotic risk, „A multidisciplinary approach. Pediatrics” 2011, 02, 127. -