Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica nóg – objawy i dostępne metody diagnostyki w kierunku zakrzepicy

Zakrzepica nóg jest stanem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. W Polsce badanie na zakrzepicę jest dostępne dla każdego, kto odczuwa objawy wskazujące na ten stan. W tym artykule przyjrzymy się objawom, sposobom diagnozy oraz powadze tego schorzenia.

Zakrzepica nóg – czy badanie na zakrzepicę można wykonać w ramach NFZ ?
Zakrzepica nóg – jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy nóg ?
Zakrzepica nóg – jak zdiagnozować zakrzepicę nóg ?
Czy zakrzepica nóg jest poważnym schorzeniem ?

Zakrzepica nóg – czy badanie na zakrzepicę można wykonać w ramach NFZ?

W Polsce badanie na zakrzepicę nóg jest dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do najczęstszych badań należy ultrasonografia dopplerowska żył, która pozwala na ocenę przepływu krwi i wykrycie ewentualnych zakrzepów.

Zakrzepica nóg – jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy nóg?

Objawy zakrzepicy nóg mogą być różne i zależą od lokalizacji zakrzepu. Najczęściej spotykane to: ból zwłaszcza ból nóg poniżej kolan, obrzęk, zaczerwienienie skóry i zwiększone ciepło w dotkniętym obszarze. W przypadku zakrzepicy żył głębokich (DVT), mogą wystąpić również objawy takie jak ból podczas zginania stopy, ciężkość nóg i zmiany koloru skóry.

Zakrzepica nóg – jak zdiagnozować zakrzepicę nóg?

Diagnoza zakrzepicy nóg zaczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz oceni twoje objawy oraz potencjalne czynniki ryzyka. Następnie może zlecić szereg badań, w tym badanie krwi, USG Dopplera, badanie D-dimerów, badanie mutacji czynnika V Leiden, badanie genu protrombiny, czy badanie mutacji MTHFR, a w niektórych przypadkach tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Diagnoza zakrzepicy nóg jest istotna, ponieważ pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia zakrzepicy i uniknięcie powikłań.

Czy zakrzepica nóg jest poważnym schorzeniem?

Zakrzepica nóg to poważne schorzenie, które może prowadzić do zatorowości płucnej. Jeśli skrzeplina oderwie się od miejsca powstania i przedostanie się do płuc, może zablokować naczynia krwionośne i spowodować niedotlenienie narządów. Jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Wczesne zdiagnozowanie zakrzepicy nóg umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i uniknięcie takich konsekwencji zakrzepicy. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozpoznanie i leczenie tej choroby.