Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył głębokich – objawy, podstawowa diagnostyka i leczenie

Zakrzepica jest chorobą niedającą czasami żadnych objawów, a skutki jej mogą nawet zagrażać życiu. Zakrzepica żył głębokich występuje gdy skrzepy krwi powodują zatkanie żył lub tętnic i utrudnia przepływanie krwi poprzez układ krążenia.

Zakrzepica żył głębokich – jakie są wczesne objawy zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – jak przebiega badanie na zakrzepicę ?
Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje badanie na zakrzepicę ?
Jak wygląda leczenie zakrzepicy żył głębokich ?

Zakrzepica żył głębokich – jakie są wczesne objawy zakrzepicy ?

Objawy zakrzepicy mogą być często lekceważone, ponieważ nie są one jednoznaczne, często nie występują wcale, dlatego o zakrzepicy mówi się 'cichy zabójca’. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się:

  • ból nóg poniżej kolan
  • obrzęk nóg
  • zmiana koloru nóg na czerwony lub siny
  • zwiększona temperatura kończyn dolnych
  • wrażenie twardych żył
  • gorączka lub stan podgorączkowy

Zakrzepica żył głębokich – jak przebiega badanie na zakrzepicę ?

Zakrzepicę żył głębokich po zaobserwowaniu powyższych dolegliwości, lekarz diagnozuje poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego, czyli badania USG żył głębokich. Innym badaniem jest badanie radiologiczne z kontrastem lub wykonanie testów laboratoryjnych z krwi z oznaczeniem czasu krzepnięcia krwi APPT, poziomu D-dimerów, liczby płytek krwi oraz poziomu fibrynogenu. Takie badania są wykonywane w pierwszej kolejności, u osoby, u której podejrzewa się zakrzepicę żył głębokich.

Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje badanie na zakrzepicę ?

Cena badania na zakrzepicę zależy od laboratorium, w którym wykonywane są testy z krwi. Oznaczenia poziomu D-dimerów to najczęściej  koszt w przedziale 30-35 zł, poziomu fibrynogenu ok. 20 zł, APTT to koszt w przedziale 15-20 zł. Natomiast za badanie ultrasonograficzne zapłacić trzeba ok. 200-300 zł, a za badanie rentgenowskie ok. 150 zł.

Jak wygląda leczenie zakrzepicy żył głębokich ?

Skutecznym leczeniem zakrzepicy żył głębokich jest leczenie farmakologiczne. Stosuję się leki rozrzedzające krew, które hamują i zapobiegają powstawaniu zatorów. U osób z zaawansowaną zakrzepicą stosuje się tzw. leczenie trombolityczne, które polega na podaniu leku, który zlikwidują istniejące zakrzepy. Leczenia można uzupełnić także o fizjoterapię oraz kompresjoterapię, czyli stosowanie rajstop lub pończoch uciskowych.