Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył głębokich – objawy, leczenie i profilaktyka

Zakrzepica żył głębokich to poważny stan medyczny, który może nieść za sobą wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje. Według szacunków w Polsce zakrzepica dotyka ponad 100 000 osób rocznie, w większości po 60. roku życia, ale nie tylko. Ponieważ zakrzepowe zapalenie żył głębokich może wstępnie przebiegać bezobjawowo, wiele osób dowiaduje się o chorobie za późno. W samej Europie rok rocznie umiera ok. pół miliona osób. 

Zakrzepica żył głębokich – czym jest ?
Zakrzepica żył głębokich – jak przeprowadzane jest badanie na zakrzepicę ?
Zakrzepica żył głębokich – jakie są pierwsze objawy zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – jak leczona jest zakrzepica ?

Zakrzepica żył głębokich – czym jest?

Zakrzepica żył głębokich występuje, gdy w żyłach głębokich ciała wytworzy się skrzep; zazwyczaj dzieje się to w dolnej części nogi lub w udzie. Taki zakrzep żylny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może się uwolnić i po jakimś czasie przedostać do innych części ciała – w tym do tętnicy płucnej. Tam może zaburzyć prawidłowy przepływ krwi i wywołać tzw. zatorowość płucną, udar mózgu, a w konsekwencji nawet śmierć pacjenta.

Zakrzep powstaje najczęściej wtedy, gdy przepływ krwi w naczyniach jest zbyt wolny, lub, gdy krew krzepnie mimo braku takiej potrzeby. Ryzyko wystąpienia zakrzepu gwałtownie się zwiększa, jeśli cierpi się na trombofilię. Trombofilia to inaczej zespół zwiększonej krzepliwości.

Wpływa na nią m.in. mutacja typu Leiden genu F5 (czynnika V układu krzepnięcia krwi), jak również mutacja genu protrombiny. Trombofilia może być również nabyta.

Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Możliwe jest również leczenie zakrzepicy  żył głębokich – w tym operacyjny.

Zakrzepica żył głębokich – jak przeprowadzane jest badanie na zakrzepicę ?

Badanie pod kątem zakrzepicy żył głębokich  jest ważnym sposobem identyfikacji i diagnozy tego poważnego stanu. Można ją wykryć poprzez badanie fizyczne, jak również badanie obrazowe, takie jak USG lub tomografia komputerowa. Badania krwi mogą być również stosowane w celu poszukiwania oznak krzepnięcia lub innych nieprawidłowych składników krwi, które wskazują na DVT.

Badanie można też przeprowadzić w celach profilaktycznych np. żeby wykryć trombofilię wrodzoną. Jeśli dany organizm ma predyspozycje genetyczne do zakrzepicy, będzie można im skuteczniej zapobiegać.

W przypadku zakrzepicy warto wykonać m.in. badania Doppler żył dolnych, sprawdzić poziom D-dimerów oraz liczbę płytek krwi.

Zakrzepica żył głębokich – jakie są pierwsze objawy zakrzepicy ?

Objawy zakrzepicy, które mogą sygnalizować zakrzepicę żył głębokich to m.in.

  • duszności,
  • ból, obrzęk, zaczerwienienie i poczucie ciepła w nogach,
  • ból nóg poniżej kolan
  • ból w klatce piersiowej i/lub kaszel krwią (może się również pojawić gorączka).

Nie należy ignorować żadnego z tych objawów; należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jak również wykonać odpowiednie badania w kierunku zakrzepicy żył głębokich.

Wczesna diagnoza pozwala na skuteczne leczenie i może uratować życie.

Zakrzepica żył głębokich – jak leczona jest zakrzepica ?

Leczenie zakrzepicy żył głębokich zazwyczaj obejmuje leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna lub warfaryna; pomagają one rozrzedzić krew i zmniejszyć ryzyko tworzenia się kolejnych zakrzepów. W celach profilaktycznych nierzadko zalecane są również pończochy uciskowe w celu zwiększenia krążenia i zmniejszenia obrzęku w dotkniętych kończynach.

U niektórych pacjentów może zaistnieć konieczność chirurgicznego usunięcia skrzepu, jeśli powoduje on problemy zagrażające życiu, takie jak blokowanie tętnicy w płucach. W zależności od ciężkości stanu dodatkowe zabiegi, takie jak fizykoterapia, mogą być konieczne do poprawy mobilności i zakresu ruchu.

Najlepsza jest jednak profilaktyka, dlatego tak ważne jest badanie w kierunku zakrzepicy.