Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica – przyczyny, badania i leczenie

Zakrzepica to stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepów w układzie żylnym. Najpowszechniejsza jest zakrzepica żył głębokich, najczęściej kończyn dolnych. Rocznie w Polsce rozpoznaje się około pięćdziesięciu siedmiu tysięcy przypadków zakrzepicy żył głębokich. Najczęściej są to osoby po 40 roku życia, nieuprawiające żadnej aktywności fizycznej. Przyczyną tej choroby mogą być zaburzenia w przepływie krwi, spowodowane przez np. długotrwałe unieruchomienie kończyny po złamaniu. Kolejnym powodem mogą być zmiany w składzie krwi, sprzyjające tworzeniu się zakrzepów. 

Czy z zakrzepicą da się żyć?
Jakie badania wykonać aby wykryć zakrzepicę?
Jakimi badaniami sprawdzić czy to zakrzepica?
Czy można chodzić przy wykonywaniu badania zakrzepicy?

Czy z zakrzepicą da się żyć?

Zakrzepica, nawet u 50% przypadków, przynajmniej początkowo może być bezobjawowa. Jeśli już występują objawy, są one niecharakterystyczne i występują przy wielu innych schorzeniach. Przykładem mogą być: ból, zaczerwienienie i obrzęk kończyn. Po wykonaniu badań na zakrzepicę i rozpoznaniu jej przez lekarza, zostaje wdrożone leczenie farmakologiczne preparatami przeciwzakrzepowymi. Leki te mają za zadanie ograniczać rozwój zakrzepów i powstawanie nowych. Przy zastosowaniu właściwego leczenia zakrzepicy, udaje się ograniczyć rozwój choroby, co pozwala na normalne funkcjonowanie i podejmowanie aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach zakrzepicę można całkowicie wyleczyć.

Jakie badania wykonać aby wykryć zakrzepicę?

Czasem aby postawić diagnozę, lekarzowi wystarczy badanie fizykalne i obejrzenie kończyn. Najczęściej jednak to zbyt mało i konieczne jest wykonanie jest badań na zakrzepicę. Najczęściej stosowane są: badania poziomu D- dimerów w osoczu, oraz badanie ultrasonograficzne żył – USG dopplerowskie.

Jakimi badaniami sprawdzić czy to zakrzepica?

W celu potwierdzenia zakrzepicy można wykonać również flebografię kontrastową, która polega na podaniu do żyły środka kontrastowego, a następnie wykonanie zdjęcia RTG. Kolejnym badaniem na zakrzepicę jest rezonans magnetyczny, czyli nieinwazyjna metoda, które pozwala na zobaczenie wnętrza żył.

Czy można chodzić przy wykonywaniu badania zakrzepicy?

W zależności od tego, które badanie na zakrzepicę wykonujemy, czasem kończyna musi zostać czasowo unieruchomiona. W przypadku badania rezonansem magnetycznym, flebografii kontrastowej oraz USG, nie można się chodzić, należy pozostać w miejscu. Natomiast badanie D-dimerów wykonuje się z krwi, więc po oddaniu próbki, w oczekiwaniu na wynik, można swobodnie się poruszać.