Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica nóg – objawy oraz leczenie

Zakrzepica nóg, czyli choroba zakrzepowo-zatorowa, w większości przypadkach rozwija się potajemnie, nie dając odczuć pacjentowi, że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Aby temu zapobiec, można wykonać badanie genetyczne na zakrzepicę, którego koszt wynosi 400zł.

Zakrzepica nóg – jakie objawy daje zakrzepica nóg ?
Zakrzepica nóg – czy zakrzepica nóg może doprowadzić do śmierci?
Zakrzepica nóg – dlaczego warto wykonać badanie na zakrzepicę ?
Zakrzepica nóg – ile kosztują badania w kierunku zakrzepicy ?

Zakrzepica nóg – jakie objawy daje zakrzepica nóg?

Bardzo często objawy charakterystyczne dla zakrzepicy nóg są lekceważone przez pacjentów z powodu ich (na pozór) błahości. Jednak w momencie ich wystąpienia, a co gorsze – nasilenia, może to oznaczać rozwinięcie się choroby do stadium zaawansowanego. Do podstawowych objawów zakrzepicy nóg zaliczamy:

  • ból nóg poniżej kolan podczas poruszania,
  • nieprzyjemne uczucie gorąca w kończynach dolnych,
  • zaczerwienienie w miejscu powstania zakrzepów,
  • siniaki oraz obrzęki nóg,
  • uczucie skrzepniętych żył.

Zakrzepica nóg – czy zakrzepica nóg może doprowadzić do śmierci?

Nieleczona zakrzepica nóg może prowadzić do stałych i nieodwracalnych uszkodzeń organizmu, a w najgorszym przypadku do śmierci. Lekceważenie wymienionych objawów oraz nie zalecanie się do wskazówek lekarza prowadzącego może nieść ze sobą konsekwencję amputacji kończyny dolnej. W niektórych, drastycznych sytuacjach oderwanie się skrzepu żylnego może przedostać się do płuc, tworząc zator, który może zakończyć się śmiercią.

Zakrzepica nóg – dlaczego warto wykonać badanie na zakrzepicę?

W celu rozpoznania zakrzepicy nóg poleca się wykonanie USG kończyn dolnych, do których zaliczamy między innymi: USG Doppler, badanie stężenia D-dimerów w krwi, jak również rezonans magnetyczny. Zaleca się wykonanie badania na zakrzepicę każdej osobie, która ma podejrzenie zakrzepicy , zauważyła u siebie wyżej wymienione objawy zakrzepicy, ale również tym osobom, u których w rodzinie występowała zakrzepica żył, gdyż mogą znajdować się w grupie ryzyka. Brak aktywności fizycznej, niezdrowy tryb życia mogą przyczynić się do powstania tego groźnego schorzenia, dlatego jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu wykonaj profilaktyczne badanie na zakrzepicę.

Zakrzepica nóg – ile kosztują badania w kierunku zakrzepicy?

Koszy badania w kierunku zakrzepicy zależny jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest miejsce, czyli laboratorium, w którym wykonamy badanie. Każda placówka posiada własny cennik, z którym należy się najpierw zapoznać. Drugim istotnym czynnikiem jest rodzaj wykonanej usługi, to znaczy:

  • jeśli decydujemy się na badanie D-dimerów, możemy spodziewać się kwoty około 50zł,
  • jeśli wybierzemy USG Dopler – 200-300zł,
  • rezonans magnetyczny – 400-1200zł.