Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

W jaki sposób można zdiagnozować zakrzepicę?

Jeżeli jesteś osobą, która często narzeka na ból nóg oraz uczucie ciężkości, a przy okazji prowadzisz siedzący tryb życia, nie przepadasz za aktywnością fizyczną lub niedawno przeszedłeś zabieg operacyjny, nie zwlekaj i jak najszybciej umów się do lekarza, aby przeprowadzić kilka badań w kierunku zakrzepicy

Jakie badania wykonać w zakrzepicy?
Czy w badaniu krwi wyjdzie zakrzepica?
Co zapobiega zakrzepicy?
Czy można jeździć rowerem przy zakrzepicy żył?

Jakie badania wykonać w zakrzepicy?

Zakrzepica często nie powoduje występowania żadnych objawów, a nawet jeśli, to objawy zakrzepicy nie zawsze są charakterystyczne dla tej choroby, dlatego przed postawieniem diagnozy powinno się wykonać kilka badań. Do najczęściej przeprowadzanych badań w diagnostyce zakrzepicy zaliczane są badania krwi pozwalające na sprawdzenie parametrów krzepnięcia krwi takie jak badanie poziomu D-dimerów, poziomu fibrynogenu oraz badanie czasu krzepnięcia. Oprócz tego do badań na zakrzepicę zaliczamy również badanie USG żył głębokich pozwalające ocenić szybkość i kierunek przepływu krwi oraz angiografię podczas której za pomocą promieniowania RTG bada się układ krwionośny. Diagnostyka zakrzepicy może również obejmować przeprowadzenie testów genetycznych, które pozwolą na zweryfikowanie, czy u pacjenta występują genetyczne predyspozycje do trombofilii.

Czy w badaniu krwi wyjdzie zakrzepica?

W momencie podejrzenia zakrzepicy wykonywane są również badania laboratoryjne z krwi. Najczęściej wykonywanym badaniem jest badanie D-dimerów, których ujemny wynik wyklucza zakrzepicę. Pozytywny wynik nie potwierdza choroby, gdyż może być spowodowany przez inne rzeczy niż zakrzepica, dlatego trzeba wykonać dodatkowe badania. Dodatkowo wykonuje się również morfologię krwi w celu sprawdzenia ilości płytek krwi. Niestety nie można zdiagnozować zakrzepicy tylko w oparciu o badania krwi na zakrzepicę. Można ją jedynie podejrzewać.

Co zapobiega zakrzepicy?

Jest kilka sposobów na to, aby zapobiegać zakrzepicy. Przede wszystkim należy utrzymywać prawidłową masę ciała oraz dbać o swoje zdrowie i regularnie wykonywać badania okresowe. Należy dbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która angażuje mięśnie łydek oraz należy unikać pozostawania w bezruchu. Jeżeli ktoś ma pracę siedzącą, powinien regularnie robić sobie krótkie przerwy i trochę się poruszać.

Czy można jeździć rowerem przy zakrzepicy żył?

Przy zakrzepicy żył można, a nawet powinno się jeździć na rowerze. Obok marszu i pływania jest to najbardziej wskazany rodzaj aktywności fizycznej. Ćwiczenia fizyczne mogą się przyczynić do szybszego tempa wchłaniania zakrzepu.