Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Choroba, która może dotknąć każdego z nas – zakrzepica badania

Zakrzepica jest jednym ze schorzeń, które mamy na myśli mówiąc o chorobach cywilizacyjnych XXI wieku. Jest to bardzo groźna jednostką chorobową, w której przebiegu dochodzi do powstawania skrzepów blokujących światło naczynia krwionośnego. Konsekwencje zakrzepicy mogą być letalne i prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka chorych i identyfikowanie osób z genetyczna predyspozycje do zakrzepicy.

Zakrzepica badania – od czego warto zacząć diagnostykę?
Zakrzepica badania: usg dopplera
Zakrzepica badania: poziom d-dimery
Zakrzepica badania genetyczne – jakie wykonać?

Zakrzepica badania – od czego warto zacząć diagnostykę?

Mając na uwadze, że zakrzepica może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i stylu życia, należy obserwować wszelkie niepokojące objawy i interweniować szybko, konsultując się z lekarzem i wykonując badania. Diagnostykę rozpoczyna się od oceny ryzyka wystąpienia zakrzepicy, analizując historię choroby pacjenta i objawy, a następnie wykonując zakrzepica badania:

D-dimery,

-Fibrynogen,

-Morfologię krwi,

-Czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT),

-USG Doppler, czyli USG żył głębokich,

-Flebografia,

-Angiografia,

Badania genetyczne.

Zakrzepica badania: USG Doppler

USG Doppler jest badaniem, mającym na celu wykrycie wczesnego stadium choroby oraz standardem w diagnostyce zakrzepicy. Samo badanie trwa krótko, jest bezpieczne, bezbolesne i mało inwazyjne. USG Doppler polega na wykorzystaniu zjawiska ultrasonografii i tzw. efektu Dopplera, pozwalającego usłyszeć szum krwi.

Badanie USG Doppler umożliwia zdiagnozowanie zakrzepicy i niedrożności naczyń krwionośnych, wykrycie żylaków oraz ocenę stanu tkanek sąsiadujących z miejscem występowania zmian chorobowych.

Zakrzepica badania: poziom D-dimery

D-dimery to niewielkie fragmenty białka, powstające podczas rozpadu skrzepów krwi, ich stężenie może być dowodem na wystąpienie patologicznych skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Badanie D-dimer jest testem laboratoryjnym próbki krwi żylnej.

Ujemny wynik badania D-dimerów zupełnie wyklucza zakrzepicę. Wysoki poziom D-dimerów pośrednio świadczy o nadmiernym krzepnięciu krwi. Jednak należy pamiętać, że pozytywny wynik zakrzepica badania nie jest jednoznaczny ze stwierdzeniem choroby i jest konieczna dalsza diagnostyka zakrzepicy. Na występowanie zakrzepicy może wskazywać wysokie stężenie D-dimerów w połączeniu z objawami takimi jak:

-Obrzęk kończyn dolnych,

Ból nóg od kolan w dół, nasilający się podczas chodzenia, występujący podczas ucisku,

-Zaczerwienie skóry.

Zakrzepica badania genetyczne – jakie wykonać?

U ponad 40% chorych na zakrzepicę potwierdzono genetyczną predyspozycję do jej rozwoju. Najczęstszą przyczyną dziedzicznej zakrzepicy jest mutacja w obrębie genu czynnika V krzepnięcia krwi. Decyzja o przeprowadzeniu badania genetycznego na zakrzepicę u każdego pacjenta jest podejmowana indywidualnie.

Wskazaniem do wykonania badania genetycznego jest m.in.:

-Wystąpienie w wywiadzie rodzinnym zakrzepicy,

-Wystąpienie epizodów zakrzepowych w przeszłości,

-Planowanie ciąży,

-Stosowanie hormonalnej antykoncepcji.

Pakiet badania genetycznego na zakrzepicę obejmuje:

Czynnik V Leiden,

Protrombina,

MTHFR,

-Czynnik V R2,

PAI-1/SERPINE1.

Wykonując badania na zakrzepicę, uzyskuje się wiedzę o predyspozycjach do zakrzepicy, co pozwala na wdrożenie właściwej profilaktyki oraz rozpoczęcie adekwatnego leczenia.