Zakrzepica w ciąży
Zakrzepica to choroba, której ryzyko powstania wzrasta w okresie ciąży i połogu nawet kilkukrotnie! Poronienie bywa niestety jej częstym powikłaniem. Kobieta może jednak uniknąć straty ciąży i urodzić zdrowe dziecko, jeśli tylko zostanie szybko zdiagnozowana i trafi pod specjalistyczną opiekę.
Spis treści
Zmiany hormonalne, trombofilia – przyczyny zakrzepicy u kobiet w ciąży
Ciąża jest okresem, w którym gospodarka hormonalna kobiety ulega zmianom. „Burza hormonów” do jakiej dochodzi w organizmie przyszłej mamy wpływa na skład jej krwi. Krew ciężarnej staje się lepka i bardziej podatna na zakrzepy. Przepływ krwi w naczyniach może dodatkowo spowolnić powiększająca się macica, która napiera na żyły biodrowe.
Duży udział w rozwoju zakrzepicy u kobiet w ciąży mają ponadto predyspozycje genetyczne, w tym trombofilia wrodzona. Jeśli więc w rodzinie ciężarnej są już osoby cierpiące na to zaburzenie, powinna ona niezwłocznie powiadomić o tym swojego lekarza, który zleci jej odpowiednie badania genetyczne, które określą skłonność do rozwoju zakrzepicy.
>
Zakrzep to efekt zastoju krwi w żyłach
Zakrzepica polega na obecności zakrzepów w żyłach i tętnicach pacjenta. Najczęściej dotyczy kończyn dolnych, w tym łydek i ud oraz miednicy. Skrzeplina tworzy się, gdy w żyłach dojdzie do spowolnienia przepływu krwi, np. w wyniku długiego przebywania w jednej pozycji. Zakrzepicy sprzyja również uszkodzenie ścian naczyń po zabiegach chirurgicznych czy urazach oraz zmiany składu krwi, jak to dzieje się u kobiet w ciąży.
Skrzeplina przywiera do ścian naczynia, co sprawia, że krew nie może swobodnie w nim przepływać. Najbardziej niebezpieczna dla chorego jest sytuacja, gdy oderwie się ona i powędruje z prądem krwi do krążenia płucnego, a następnie zatka tętnicę płucną. Zator, który wtedy powstanie może doprowadzić do zatrzymania krążenia i nagłej śmierci chorego. Duszność i ból w klatce piersiowej to znak, że kobiecie w ciąży potrzebna jest pilna interwencja lekarza.
Zakrzepica w ciąży – najczęstsze objawy
Zakrzepica ma to do siebie, że nie zawsze daje objawy, a jeśli już postanawia się ujawnić, to w mało charakterystyczny sposób. Ponadto objawy zakrzepicy są charakterystyczne również dla samej ciąży, dlatego nietrudno je zbagatelizować lub po prostu przeoczyć. Najczęstszym symptomem zakrzepicy jest:
• Spuchnięcie nogi – najpierw w okolicach kostki, potem stopy, łydki i w końcu całej kończyny (zwykle tylko jednej).
• Ból nogi – nasilający się przy chodzeniu. Noga staje się też bardziej tkliwa i wrażliwa na dotyk.
• Zaczerwienienie i podwyższenie ciepłoty skóry na nodze.
• Gorączka – która może pojawić się, gdy w obrębie zatkanego naczynia rozwinie się stan zapalny
Badania na zakrzepicę u kobiet w ciąży
Lekarz może zlecić wykonanie tzw. USG Dopplera. Jest to badanie obrazowe, bezbolesne i niewymagające żadnych przygotowań. Lekarz przy użyciu specjalnej głowicy sprawdza czy światła naczyń krwionośnych pacjentki nie są pozatykane skrzeplinami. Zaleca się również zbadanie stężenia tzw. D – dimerów, czyli substancji, których podwyższony poziom może sugerować zakrzepicę.
Aby dowiedzieć się czy kobieta w ciąży ma wrodzoną predyspozycję do tworzenia się zakrzepów, czyli trombofilię wrodzoną, lekarz (najlepiej genetyk) może zaproponować jej badania genetyczne. Zwykle takie badanie obejmuje analizę kilku genów, których mutacje uważa się za przyczyny poronienia oraz chorób układu sercowo – naczyniowego. Są to: mutacja V Leiden, mutacja genu protrominy, mutacja genu MTHFR, PAI-1 i V R.
Jak łagodzić objawy zakrzepicy u kobiet w ciąży – leczenie zakrzepicy
Ciężarne u których badania wykazały podwyższone ryzyko wystąpienia zakrzepicy powinny zakładać specjalne pończochy uciskowe oraz zażywać profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe przez cały okres ciąży. Pacjentkom najczęściej podaje się heparyny drobnocząsteczkowe, które są bezpieczne dla dziecka. Leki te nie tylko hamują wzrost istniejących już skrzeplin, ale również zapobiegają postawaniu świeżych.
Aby poprawić przepływ krwi w żyłach, a tym samym uchronić się przed zakrzepicą warto uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną i przestrzegać zdrowej zbilansowanej diety, ubogiej w tłuszcze.
Dowiedz się więcej: