Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica – diagnostyka i leczenie

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępnym schorzeniem, w wielu przypadkach rozwija się bez wyraźnych objawów, a konsekwencje jej nieleczenia mogą skutkować nawet śmiercią. 

Zakrzepica – co to za choroba?
Jak zdiagnozować zakrzepicę?
Jak się leczy zakrzepicę?
Jak sprawdzić czy mam zakrzepicę?

Zakrzepica – co to za choroba?

Zakrzepica to inaczej stan chorobowy poprzedzający żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w którego przebiegu powstaje zakrzep silnie ograniczający lub w poważnych przypadkach całkowicie blokujący światło żyły. Zakrzepy najczęściej tworzą się w żyłach miedniczych i kończyn dolnych, jednak można je napotkać również w innych częściach ciała. Jest to, obok miażdży oraz nadciśnienia tętniczego jedna powszechnie występujących chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak zdiagnozować zakrzepicę?

W przypadku podejrzenia zakrzepicy żył lekarz w pierwszej kolejności zleca badania krwi, które obejmują:

  • Czas krzepnięcia krwi (APTT)
  • Poziom d-dimerów
  • Liczbę płytek krwi
  • Poziom fibrynogenu

Często już same badanie krwi jest wystarczające do wdrożenia leczenia, jednak nie powinno również dziwić skierowanie na badania takie jak tomografia komputerowa, USG żył dolnych czy też flebografia kontrastowa.

Jak się leczy zakrzepicę?

Leczenie zakrzepicy można podzielić na leczenie inwazyjne i nieinwazyjne. W przypadku tego drugiego pacjent przyjmuje leki:

  • Przeciwzakrzepowe
  • Trombolityczne na rozpuszczenie skrzepu

Leczenie inwazyjne obejmuje chirurgiczne usunięcie zakrzepów. Wskazaniami do tego zabiegu są przede wszystkim przeciwwskazania do przyjmowania powyższych leków, a także obrzęk siniczny.

Jak sprawdzić, czy mam zakrzepicę?

Chcąc mieć pewność czy masz zakrzepicę, czy też nie warto udać się do lekarza i przeprowadzić kompleksowe badania na zakrzepicę. Jednak ryzyko zakrzepicy rośnie, gdy występują uwarunkowania genetyczne. Mając podejrzenia zakrzepicy, można wykonać badanie genetyczne ukierunkowane na trombofilię wrodzoną. Dodatkowo warto pamiętać, że czynniki ryzyka nakładają się na siebie, tzn. siedzący tryb życia, siedząca praca i dodatkowo uwarunkowania genetyczne znacznie podnoszą ryzyko zakrzepicy w niedalekiej przyszłości.