Objawy zapalenia żył. Kiedy należy wykonać badania?
Zapalenie żył jest chorobą, której występowanie w naszym organizmie, nie zawsze musi być związane z pojawieniem się rozpoznawalnych dla nas objawów. Polega ona na tym, że w którejś z żył (lub w kilku) ludzkiego układu krwionośnego, dochodzi do powstania i wykształcenie się zakrzepu żylnego.
Zapalenie żył objawy – jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy ?
Zapalenie żył objawy – ile pieniędzy zapłacimy za badania na zakrzepicę ?
Zapalenie żył objawy – kiedy wynika badania na zakrzepicę ?
Zapalenie żył objawy – jak przeprowadzane jest badanie na zakrzepicę ?
Spis treści
Zapalenie żył objawy – jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy?
Badania statystyczne dowiodły, że u 50% osób, cierpiących z powodu zakrzepicy, objawy w ogóle nie występują. Grupę największego ryzyka stanowią osoby, które ukończyły 40 rok życia. Objawami zakrzepicy, z jakimi możemy się najczęściej spotkać, mogą wcale nie wskazywać na to, że ich bezpośrednią przyczyną jest zakrzep danej żyły. Gdy jednak objawy są obserwowalne, to możemy się uskarżać na takie dolegliwości z nimi związane jak ból, w miejscu pojawienia się zakrzepu, stan zapalny, obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie skóry, gorączka oraz stwardnienie tkanki naskórka. Pojawienie się tego rodzaju stanów, powinno być dla nas natychmiastowym sygnałem do tego, byśmy udali się do lekarza. W przypadku wystąpienie podejrzenia choroby zakrzepowo-żylnej, wykonywane jest badanie o nazwie USG Dopplera.
Zapalenie żył objawy – ile pieniędzy zapłacimy za badania na zakrzepicę?
Niekiedy do tego, aby choroba mogła być u nas prawidłowo rozpoznana, wystarczy sam wywiad przeprowadzony przez lekarza specjalistę. Często jednak, lekarza może nam zlecić specjalistyczne, dodatkowe badanie, które mogłoby potwierdzić, czy postawiona przez niego diagnoza jest słuszna. Stąd tego typu badanie żył, kosztować nas będzie obecnie od 200 do 300 zł.
Zapalenie żył objawy – kiedy wynik badania na zakrzepicę?
Do oceny poziomu i zaawansowania zakrzepicy, lekarze stosują tzw. skalę Wellsa. Wystarczy, że odpowiemy na 12 pytań i lekarz będzie w stanie postawić nam diagnozę. Podobnie sprawa wygląda, gdy zlecone zostało nam badanie USG Dopplera lub flebografia, która polega na wykonaniu zdjęcia RTG miejsc zagrożonych zakrzepicą. Na wyniki nie czekamy długo, ponieważ wszystkie badania jakie związane są z tą chorobą, nie wymagają dużej ilości czasu, do postawienia prawidłowej diagnozy przez lekarza specjalistę.
Zapalenie żył objawy – jak przeprowadzane jest badanie na zakrzepicę?
USG Dopplera, charakteryzuje się tym, że przy jego pomocy lekarza sprawdzić może, prędkość oraz kierunek przepływu krwi. Dopplerowski aparat USG, emituje przez swoją głowicę, fale ultradźwiękowe, które w styczności z naszym ciałem, rejestrują przepływ krwi przy pomocy zmian częstotliwości tych właśnie fal. Zmiany te wykazuje rejestr zapis na ekranie aparatu Dopplera. Zabieg ten, oprócz tego że powinniśmy być na czczo, nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań.