Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Objawy zakrzepicy – kiedy należy zacząć się martwić?

Zakrzepica jest powszechnie występującą chorobą układu krążenia. Polega na tym, iż w żyłach zaczynają tworzyć się zakrzepy, utrudniające przepływ krwi. Narażone są na nią głównie nałogowi palacze, ludzie cierpiący z powodu otyłości oraz osoby posiadające problemy z krzepliwością. Z czym jednak konkretnie się wiąże?

Objawy zakrzepicy na które powinniśmy zwrócić uwagę
Objawy zakrzepicy – jaki koszt badania na zakrzepicę ?
Objawy zakrzepicy – powikłania zakrzepicy
Objawy zakrzepicy – jakie rodzaje badania na zakrzepicę wykonać ?

Objawy zakrzepicy, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Najczęstsze symptomy pojawienia się zakrzepicy to:

  • obrzęk kończyny, zwykle jednostronny,
  • ból nogi poniżej kolan, ustępujący po podniesieniu jej w górę,
  • bolesność przy ucisku,
  • zaczerwieniona, napięta, zbyt ciepła skóra,
  • gorączka albo stan podgorączkowy.

Choroba przeważnie dotyka kończyn dolnych, a zakrzepy często umiejscawiają się w łydkach. Objawy zakrzepicy są dosyć specyficzne i mogą być bardzo subtelne, dlatego nie zawsze da się je zauważyć na czas. Niekiedy schorzenie przebiega bez żadnych symptomów.

Objawy zakrzepicy – jaki koszt badania na zakrzepicę ?

Jeżeli podejrzewa się u siebie zakrzepicę, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Wypisze on skierowanie na badania, jakie pomogą potwierdzić lub wykluczyć taką ewentualność. W przypadku prywatnego leczenia trudno jest dokładnie określić konieczny budżet, ponieważ cenniki klinik ulegają okresowym zmianom. Trzeba na pewno uwzględnić opłatę za wizytę lekarską, a także za wykonanie badań, na jakie zostanie się skierowanym.

Objawy zakrzepicy – powikłania zakrzepicy

Najczęstsze powikłania zakrzepicy to:

  • przewlekła niewydolność żylna,
  • zespół zakrzepowy,
  • zator płucny
  • zator wsteczny.

Mogą one mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci, dlatego objawy zakrzepicy są symptomami, jakich nie wolno ignorować.

Objawy zakrzepicy – jakie rodzaje badania na zakrzepicę wykonać ?

Podstawowa diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie ultrasonograficzne Doppler. Pozwala bowiem określić, co konkretnie dzieje się w żyłach. Jeżeli zaistnieją objawy zakrzepicy, lekarze najczęściej zlecają je w pierwszej kolejności. Wykonuje się również rezonans magnetyczny, flebografię kontrastową oraz badania krwi. Mowa tu o parametrach krzepnięcia (m.in. poziom fibrynogenu i liczba płytek krwi) oraz o stężeniu D-dimerów.

Ponadto poważny czynnik, jaki predysponuje do wystąpienia tej choroby, to trombofilia wrodzona. Badanie na zakrzepicę obejmuje najczęściej 6 genów: