Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jakie są objawy zakrzepicy?

Zakrzepica jest chorobą układu sercowo-naczyniowego, w wyniku której dochodzi do powstawania zatorów żył głębokich. Zakrzepica może rozwijać się bez objawów, stąd też może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. Ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz wykonywanie regularnych badań, dzięki którym można uniknąć groźnych powikłań, które mogą wystąpić nawet u młodych osób.

Jak rozpoznać objawy zakrzepicy ?
Objawy zakrzepicy – co powoduje zakrzepice ?
Objawy zakrzepicy – ile kosztuje badanie na zakrzepicę?
Objawy zakrzepicy – kiedy będą wyniki badania na zakrzepicę?

Jak rozpoznać objawy zakrzepicy ?

Objawy zakrzepicy mogą być nietypowe, jednocześnie choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo. Chorzy mogą obserwować bolesność kończyn, którym towarzyszą obrzęki, a także zaczerwieniona i napięta skóra. Kończyna jest odczuwalnie cieplejsza, a do objawów często dochodzi również podwyższona temperatura ciała. O skłonności do zakrzepicy mogą świadczyć występujące żylaki.

Objawy zakrzepicy – co powoduje zakrzepice ?

Zakrzepicę powoduje wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Choroba może być uwarunkowana genetycznie i wówczas należy częściej zgłaszać się na badania profilaktyczne i kontrolować stan zdrowia – schorzenie może rozwijać się wówczas niezależnie od innych czynników. Zakrzepicy sprzyja otyłość, palenie papierosów, brak ruchu czy wiek 50+. Zakrzepica może być również wywołana długotrwałym przyjmowaniem leków hormonalnych np. antykoncepcji hormonalnej doustnej.

Objawy zakrzepicy – ile kosztuje badanie na zakrzepicę?

Kiedy pojawiają się objawy zakrzepicy, z pewnością nie należy ich lekceważyć i warto zgłosić się wówczas do lekarza. Badania na zakrzepicę mające na celu wykrycie mutacji sprzyjających rozwojowi choroby kosztują około 300-500 złotych. Możliwe jest również wykonanie USG Dopplera, którego koszt wynosi około 300-400 złotych.

Objawy zakrzepicy – kiedy będą wyniki badania na zakrzepicę ?

Wynik USG Dopplera jest udostępniany od razu po wykonaniu badania. W przypadku badań genetycznych na zakrzepicę czas na udostępnienie wyniku to około 6-7 dni roboczych. Istnieje możliwość skorzystania z przyśpieszenia wyniku badania i wówczas wynik w formie elektronicznej jest oferowany w 4-5 dni roboczych.