Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jakie badania mogą wykryć zakrzepicę?

Wykrywanie zakrzepicy nie zawsze jest proste, szczególnie że choroba może rozwijać się bez widocznych objawów lub jest mylona z innymi problemami zdrowotnymi. Zakrzepica badania obejmują kilka możliwości diagnostyki, jednak to lekarz powinien polecić pacjentowi, jakie badania warto wykonać. Jeśli występują predyspozycje do zakrzepicy to nie warto zwlekać z diagnostyką.

Zakrzepica badania – kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania?
Zakrzepica badania – ile kosztują badania?
Zakrzepica badania – kiedy będą wyniki?
Zakrzepica badania – czy istnieje możliwość dofinansowania przez NFZ?

Zakrzepica badania – kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania?

Zakrzepica badania są polecane do wykonania w przypadku pacjentów, u których pojawiają się objawy zakrzepicy żył głębokich. Do objawów należą obrzęki kończyn, miejscowe zasinienie i napięcie skóry, skłonność do powstawania żylaków czy nawet owrzodzenia. Badania zaleca się wykonywać u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, a także w przypadku genetycznych predyspozycji do zakrzepicy.

Zakrzepica badania – ile kosztują badania?

Badania na zakrzepicę nie należą do najtańszych – w przypadku testów genetycznych ich koszt wynosi 400-600 złotych w zależności od wybranego panelu. Za USG Dopplera sprawdzającego stan żył i tętnic należy zapłacić około 400 złotych wraz z konsultacją lekarską. Określenie parametrów krzepnięcia krwi to koszt kilkudziesięciu złotych.

Zakrzepica badania – kiedy będą wyniki?

W przypadku badań biochemicznych na wynik oczekuje się maksymalnie 1 dzień roboczy, a badanie USG Doppler jest analizowane przez lekarza już w czasie wykonywania. Zakrzepica badania genetyczne mają nieco dłuższy czas oczekiwania – wynik jest udostępniany pacjentowi po około 6-7 dniach roboczych.

Zakrzepica badania – czy istnieje możliwość dofinansowania przez NFZ?

W diagnostyce zakrzepicy żył głębokich w ramach NFZ refundowane jest badanie na trombofilię wrodzoną, a także parametry układu krzepnięcia krwi. Badanie genetyczne jest możliwe do wykonania bezpłatnie, jeśli pacjent otrzyma skierowanie od lekarza genetyka. Badania biochemiczne obejmujące parametry krzepnięcia krwi może zlecić lekarz rodzinny. W przypadku zaawansowanych badań genetycznych lub chęci szerszej diagnostyki należy opłacić badania z własnej kieszeni.