Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Choroba współczesnych czasów

Dzisiejsze czasy pełne stresu, gonitwy za pieniądzem, niezdrowego jedzenia i siedzącego trybu życia, sprzyjają powstawaniu wielu dolegliwości chorobowych, wśród których poza nowotworami, najczęstsze są choroby układu krążenia. Zakrzepica (inaczej choroba zakrzepowo-zatorowa), która często pomimo braku widocznych oznak zewnętrznych w początkowej fazie, jest równie śmiertelnie niebezpieczna, jak udary i zawały serca.

Jakie są objawy zakrzepicy?
Czy zakrzepica jest niebezpieczna?
Czy zakrzepicę można całkowicie wyleczyć?
Jakie badania wykonać w kierunku zakrzepicy?

Jakie są objawy zakrzepicy?

W początkowym etapie rozwoju choroby zakrzepica w większości przypadków przebiega bezobjawowo, choć u niektórych osób pojawiają się pewne objawy zakrzepicy już w pierwotnym stadium. Wśród najczęstszych objawów można wyróżnić:

  • ból uciskowy lub rozpierający nóg,
  • obrzęk,
  • przebarwienie kończyn (zaczerwienie lub zasinienie)
  • stan podgorączkowy,
  • stwardnienie części kończyny, głównie wzdłuż żyły, w której zachodzi proces zapalny

Gdy choroba obejmuje żyły głębokie, ból, sztywnienie, obrzęk i zaczerwienienie może dotyczyć całej kończyny, a nie wyłącznie miejsca chorobowego.

Czy zakrzepica jest niebezpieczna?

Powstające w żyłach zakrzepy same w sobie nie są zagrożeniem dla życia, jednak ograniczają one przekrój żyły, nawarstwiając się na jej ściankach i ograniczają swobodny przepływ krwi. Jeżeli powstające zakrzepy się nie wchłoną, z czasem się odrywają i podążają z krwioobiegiem. Jeśli są niewielkie, problem może powodować dolegliwości bolesne, kaszel, gorączkę, powstawanie nowych zatorów, jednak w przypadku, gdy większe skrzepliny dostaną się do płuc i wywołają zator, następuje bardzo szybki zgon.

Czy zakrzepicę można całkowicie wyleczyć?

Zakrzepica jest związana z nadkrzepliwością krwi i jeżeli zostanie w porę zdiagnozowana, można skutecznie zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Oprócz leczenia farmakologicznego niebagatelne znaczenie ma zmiana stylu życia, w tym przede wszystkim wprowadzenie większej ilości ruchu czy wysiłku fizycznego, ograniczanie stresu i unikanie wysoko przetworzonych pokarmów.

Jakie badania wykonać w kierunku zakrzepicy?

W celu dokonania właściwej diagnostyki zakrzepicy należy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu oględzin powinien skierować na specjalistyczne badania. Wyniki analiz potwierdzają, że u około 25% przypadków występowania zakrzepicy przyczyny mają podłoże genetyczne, dlatego częstą praktyką jest wykonanie badań DNA. Pozostałe badania to przede wszystkim:

  • Badanie poziomu D-dimerów, które pozwala na ocenę poziomu krzepnięcia krwi
  • USG Dopplera, które umożliwia diagnostykę układu krążenia, stanu żył i występujących w nich zatorów
  • Flebografia kontrastowa – to rentgenowskie badanie, które pozwala ocenić stan żył
  • Rzadziej wykonywane są badania tomografii komputerowej czy nawet rezonans magnetyczny.