Zapalenie żył objawy, czyli jak rozpoznać chorobę
Zapalenie żył objawy nie zawsze są typowe, przez co pacjent oraz lekarz mogą zostać wprowadzeni w błąd. Postawienie trafnej diagnozy wymaga przeprowadzenia diagnostyki w kierunku zapalenia żył głębokich. Zapalenie żył może wiązać się z trombofilią wrodzoną lub nabytą w późniejszym czasie.
Zapalenie żył objawy – jakie są najczęstsze objawy zapalenia żył ?
Zapalenie żył objawy – jakie są sposoby diagnostyki zapalenia żył ?
Zapalenie żył objawy – jakie są powikłania zapalenia żył ?
Zapalenie żył objawy – czy objawy zapalenia żył zawsze są zauważalne ?
Spis treści
Zapalenie żył objawy – jakie są najczęstsze objawy zapalenia żył ?
Charakterystycznym objawem zapalenia żył jest bolesność kończyn, a także miejscowy obrzęk. Chora kończyna jest tkliwa, a ból może być odczuwany nawet podczas lekkiego dotyku. Zakrzepica może wiązać się z zaczerwienieniem kończyny oraz jej wyższą temperaturą, żyły stają się mocniej widoczne pod skórą, z czasem mogą występować żylaki. Stopień nasilenia objawów zależy od zaawansowania choroby.
Zapalenie żył objawy – jakie są sposoby diagnostyki zapalenia żył ?
Zapalenie żył głębokich można diagnozować na podstawie wielu badań – część z nich jest refundowana w ramach NFZ. Najpopularniejszym z badań jest USG Doppler, podczas którego lekarz może ocenić stan żył oraz ich drożność. Możliwe jest także wykonanie rezonansu magnetycznego czy badań genetycznych. Testy DNA wykrywają mutacje charakterystyczne przy rozwoju zakrzepicy, jednocześnie są nieinwazyjne
Zapalenie żył objawy – jakie są powikłania zapalenia żył?
Zapalenie żył objawy nie powinny być lekceważone. Zapalenie żył może dorowadzić do groźnego dla zdrowia i życia zatoru płucnego. Zapalenie żył może prowadzić do rozwoju zakrzepicy, która jest stanem zagrażającym życiu. Wśród powikłań zapalenia żył warto przypomnieć o możliwości pojawienia się z czasem żylaków, a nawet żylnych obrzęków.
Zapalenie żył objawy – czy objawy zapalenia żył zawsze są zauważalne ?
Zapalenie żył jest nieco zdradliwym schorzeniem, które nie zawsze daje typowe objawy. W wielu przypadkach schorzenie przebiega całkowicie bezobjawowo, z czasem prowadząc jednak do rozwoju groźnej dla życia zakrzepicy. Nawet jeśli u danej osoby nie występują objawy zakrzepicy to warto wykonać specjalistyczne badania w przypadku podejrzenia zapalenia żył głębokich.