Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jak uniknąć zakrzepicy?

Według szacunków w Europie rocznie z powodu zakrzepicy umiera około pół miliona osób. Dzieje się tak, ponieważ jest to niebezpieczna choroba, która z reguły rozwija się bezobjawowo. Każdy z nas powinien więc dowiedzieć się, jak objawia się zakrzepica oraz jak możemy jej uniknąć.

Spis treści:

  1. Czym jest zakrzepica?
  2. Jakie objawy daje zakrzepica?
  3. Jak uniknąć zakrzepicy?

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica to choroba zakrzepowo-zatorowa. Powoduje ona powstawanie w żyłach skrzepów, które utrudniają lub uniemożliwiają swobodny obieg krwi w żyłach. Choroba ta wiąże się z ryzykiem oderwania skrzepu, a następnie przemieszczeniem do tętnicy płucnej. Taka sytuacja może spowodować zator płucny, którego skutkiem może być natychmiastowa śmierć.

Jakie objawy daje zakrzepica?                                              

Objawy zakrzepicy z reguły są mało charakterystyczne. Należy do nich:

  • Ból kończyn
  • Zaczerwienie kończyn
  • Obrzęk kończyn
  • Uczucie rozpierania i ciepła w kończynie

 

Wielu pacjentów nie zauważa wyżej wymienionych objawów. Większość z nich zgłasza się do lekarza, dopiero gdy wystąpią już niebezpieczne powikłania. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza. Na konsultację powinniśmy się zgłosić od razu po zauważeniu niepokojących symptomów.

Jak uniknąć zakrzepicy?

Profilaktyka zakrzepicy

O profilaktykę zakrzepicy powinny zatroszczyć się szczególnie osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich kobiety w ciąży, pacjenci po operacji oraz osoby, które przeszły już epizod zakrzepowy lub mają w bliskiej rodzinie osobę po takim epizodzie. Osoby niebędące w grupie ryzyka również powinny przestrzegać zaleceń, które mogą uchronić ich przed epizodem zakrzepowym.

Kluczowym punktem profilaktyki zakrzepicy jest wykonanie badania na trombofilię wrodzoną. Jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Z trombofilii wrodzonej wynika aż 20-30% zachorowań na zakrzepicę. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać problemy z zajściem w ciążę, poronienie lub martwe urodzenie. Badanie na trombofilię wrodzoną jest nieinwazyjne. Potrzebny jest do niego jedynie wymaz z policzka.

 

Każdy z nas w ramach profilaktyki zakrzepicy powinien także pamiętać o:

  • Odpowiednim nawadnianiu organizmu
  • Utrzymywaniu prawidłowej masy ciała
  • Unikaniu używek
  • Regularnym uprawianiu aktywności fizycznej
  • Dbaniu o zbilansowaną dietę
  • Nieprzebywaniu zbyt długo w pozycji siedzącej

 

Osoby z grup ryzyka mogą także stosować podkolanówki lub skarpetki uciskowe oraz zażywać leki przeciwzakrzepowe w formie zastrzyków lub tabletek. Nie mogą także zapominać o regularnym wykonywaniu badań na zakrzepicę, a w szczególności o badaniu poziomu d-dimerów, fibrynogenu oraz czasu protrombinowego.