Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Ból nóg od kolan w dół

Ból nóg jest podstawowym objawem zakrzepicy. Chorujący na nią pacjenci określają go często jako „rozpieranie” łydek. Bywa, że lekarze przypisują mu jednak zupełnie inne schorzenia, np. zwyrodnienie kręgosłupa czy zmiany miażdżycowe. Ból nóg to również częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Co wywołuje te objawy?
,

Przyczyną dolegliwości bólowych jest stan zapalny

Charakterystyczną cechą choroby zakrzepowej jest obecność skrzepliny powstałej ze sklejonych ze sobą krwinek, która przyczepia się do ściany naczynia krwionośnego i wypełnia jego wnętrze. Teoretycznie taka skrzeplina może powstać w którymkolwiek naczyniu krwionośnym. Najczęściej umiejscawia się jednak w żyle jednej z kończyn dolnych, rzadziej dwóch. Gdy skrzeplina zatka światło naczynia krwionośnego, krew nie może być już dalej przepompowywana. Wewnątrz żyły wytwarza się więc ciśnienie, wywołujące ból nóg, zazwyczaj od kolan w dół. Jego przyczyną może być też stan zapalny, który powstaje w okolicy niedrożnego naczynia.

.

Ból, obrzęk i zaczerwienienie – zakrzepica i jej najczęstsze objawy

Warto podkreślić, że objawy charakterystyczne dla zakrzepicy ujawniają się tylko u ok. połowy chorych. U reszty pacjentów albo przebiega ona zupełnie bezobjawowo, albo objawy te są na tyle skąpe, że trudno je zauważyć. Nierzadko pacjent dowiaduje się o swojej chorobie dopiero, gdy wystąpią powikłania, np. zator płucny. Do objawów zakrzepicy, oprócz wspomnianego bólu nogi należą:

– zwiększenie obwodu kończyny (opuchlizna)
– zmiany zabarwienia skóry nogi na sinoczerwony
– wrażliwość na dotyk
– zwiększenie ucieplenia skóry nogi
>

badanie na zakrzepicę

Jak pozbyć się bólu nóg – działania profilaktyczne

Profilaktyka zakrzepicy polega w głównej mierze na eliminowaniu czynników ryzyka rozwoju choroby. A tych da się wyliczyć całkiem sporo. Zakrzepica może pojawić się jako następstwo urazu, przebytej operacji czy długotrwałego unieruchomienia. Jest chorobą ludzi starszych, otyłych, nałogowych palaczy, podróżników oraz przyszłych mam. Ponadto może wystąpić też u nosicieli określonych mutacji genetycznych (trombofilia wrodzona), jak również kobiet łykających tabletki antykoncepcyjne. W uniknięciu zakrzepicy pomoże więc zdrowa dieta, ruch czy zerwanie z nikotynowym nałogiem. Ogromną rolę odgrywa tutaj personel medyczny, który powinien zadbać o jak najszybsze uaktywnienie pacjentów po operacjach, oczywiście na tyle, na ile pozwala na to ich stan.

 

Zakrzepica – leczenie

Standardowym lekiem podawanym pacjentom chorym na zakrzepicę, jest heparyna drobnocząsteczkowa. Zmniejsza ona krzepliwość krwi i hamuje rozwój choroby.
W związku z tym, że jest to środek nieprzechodzący przez łożysko mogą go również stosować kobiety w ciąży. Ulgę przyniosą również specjalne rajstopy uciskowe, które poprzez delikatne napieranie na naczynia krwionośne poprawiają krążenie.

 

Badania, które warto wykonać, gdy pojawi się ból nóg

Zakrzepica jest chorobą, która może rozwinąć się na skutek predyspozycji genetycznych, w tym mutacji odpowiedzialnych za trombofię wrodzoną. Mutacje w genach protrombiny, MTHFR oraz obecność czynnika V Leiden prowadzą do stanów nadkrzepliwości, poronień i wad rozwojowych płodu. Do ich wykrycia niezbędne są badania genetyczne. Poza testami DNA diagnostyka obejmuje również badania obrazowe (USG Dopplera, tomografia komputerowa) oraz biochemiczne (sprawdzenie stężenia D-dimerów we krwi).

 

Ból nóg – inne przyczyny

Ból nóg może mieć różne pochodzenie i nie zawsze musi od razu oznaczać zakrzepicę. Podobne objawy wywołają np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ból jaki im towarzyszy często promieniuje z pleców w kierunku kończyn dolnych. Ulgę chorym mogą przynieść leki przeciwbólowe i ćwiczenia. Ból nóg może być również symptomem rozwijającej się w organizmie miażdżycy. Blaszki miażdżycowe zwężają światła naczyń krwionośnych i prowadzą do niedokrwienia kończyn dolnych.

 

Dowiedz się więcej: