Zakrzepica żył powierzchownych
Co to jest zakrzepica żył powierzchniowych?
Jak leczyć zapalenie żył powierzchniowych?
Z czego się bierze zapalenie żył powierzchownych?
Do jakiego lekarza z zapaleniem żył?
Spis treści
Co to jest zakrzepica żył powierzchownych?
Zakrzepica żył powierzchownych (superficial vein thrombosis – SVT) to choroba, która objawia się zakrzepicą dowolnego odcinka układu żył, bez względu na ich lokalizację. Najczęściej dotyczy kończyn dolnych i osób cierpiących na żylaki. Jest związana z nieprawidłowym przepływem krwi na skutek powstałego zakrzepu, który bardzo często objawia się charakterystycznych zgrubieniem na skórze.
Jak leczyć zapalenie żył powierzchownych?
Zakrzepica żył powierzchownych może przebiegać bezobjawowo, jednak zdecydowanie częściej mamy do czynienia z jej pełnoobjawową odmianą. W przypadku zapalenia żył powierzchownych kończyn dolnych operacja nie jest wskazana. W większości przypadków leczenie przybiera formę zachowawczą. Zaleca się wtedy korzystanie z elastycznych pończoch czy getrów kompresyjnych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (stosowanych doustnie i miejscowo). W przypadku zakrzepicy żył powierzchownych ważne jest nie tylko pozbycie się dolegliwości bólowych u pacjenta, ale również zapobieżenie powikłaniom, ponieważ zapalenie żył powierzchownych może, w razie zaniedbania leczenia, przybrać formę zapalenia żył głębokich. Badaniem, które pozwoli sprawdzić stan naszych naczyń krwionośnych jest USG Dopplera.
Z czego się bierze zapalenie żył powierzchownych?
Zapalenie żył powierzchownych może być spowodowane nieprawidłowym nakłuciem żyły lub wprowadzeniem cewnika. Występuje również kilka innych czynników wpływających na wystąpienie tej choroby. Mogą nimi być:
– operacje chirurgiczne
– podeszły wiek
– otyłość
– ciąża
– siedzący tryb życia
– przebyty nowotwór
Do jakiego lekarza z zapaleniem żył?
Zakrzepicę żył powierzchownych leczą różne placówki na terenie całego kraju. Pierwszym krokiem będzie uzyskanie skierowania do lekarza specjalisty. Lekarze z jakimi specjalizacjami zajmują się leczeniem tej choroby? Będą to przede wszystkim chirurdzy ogólni i naczyniowi, ale również flebolodzy (lekarz zajmujący się diagnostyką naczyń żylnych) i angiolodzy (leczą choroby żył, tętnic i naczyń limfatycznych).