Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył powierzchniowych

Zakrzepica żył powierzchownych to stan zapalny i tworzenie się skrzepów w żyle powierzchownej, zwykle w rękach lub nogach. Skóra nad żyłą staje się czerwona, opuchnięta i bolesna. Powstawanie skrzepliny w kończynach może mieć różne nasilenie.

Mówienie o zakrzepicy żylnej kończyn to za mało. Konieczne jest określenie, czy jest to zakrzepica żył głębokich, czy zakrzepica żył powierzchownych: dwa bardzo różne stany, często mylone, o różnym pochodzeniu, częstotliwości i przyczynach. 

Jak objawia się zakrzepica żył powierzchownych?
Jakie badania wykonać przy zakrzepicy żył powierzchownych?
Jaka jest skuteczna profilaktyka zakrzepicy żył powierzchownych?
Gdzie warto wykonać badania w kierunku zakrzepicy żył powierzchownych?

Jak objawia się zakrzepica żył powierzchownych?

Ból i obrzęk szybko rozwijają się w obszarze objętym stanem zapalnym. Skóra nad żyłą staje się czerwona, obszar jest gorący i bardzo wrażliwy. Skrzepnięta krew sprawia, że żyła wydaje się być twardym sznurem pod skórą, a nie miękką jak zwykła żyła lub żylaki.

Gorączka nie występuje u wszystkich dotkniętych chorobą, jest charakterystyczna dla zapalenia wywołanego przez bakterie. W przeciwieństwie do zakrzepicy żył głębokich, dotknięta noga lub ręka nie są spuchnięte. Przy lekkim dotknięciu zaczerwieniona żyła boli.

Jakie badania wykonać przy zakrzepicy żył powierzchownych?

W przypadku podejrzenia zakrzepicy wymagana jest szybka diagnoza.

Aby zdiagnozować zakrzepicę żył powierzchniowych, lekarz zapyta Cię o objawy i zbada dotknięte żyły i najbliższą ich okolicę. Aby stwierdzić, czy masz zakrzepicę żył powierzchniowych, lekarz może wybrać jeden z tych testów:

Ultradźwięki — za pomocą ultradźwięków lekarz sprawdzi zmienione chorobowo miejsce.  Urządzenie przypominające różdżkę (przetwornik) przesuwane nad dotkniętym obszarem nogi lub ręki, wysyła fale dźwiękowe do kończyny. Gdy fale dźwiękowe przechodzą przez tkankę i odbijają się, komputer przekształca je w ruchomy obraz na ekranie.

Ten test może potwierdzić diagnozę i rozróżnić zakrzepicę żył powierzchownych i głębokich.

Badanie krwi. Prawie każdy z zakrzepem krwi ma podwyższony poziom D dimerów we krwi.  Ale poziomy dimerów D mogą być podwyższone, także w innych schorzeniach. Tak więc test na dimer D nie jest rozstrzygający, ale może wskazywać, że istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Jaka jest skuteczna profilaktyka zakrzepicy żył powierzchownych?

W przypadku zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych lekarz może zalecić stosowanie ciepłych kompresów na bolesny obszar, unoszenie chorej nogi, stosowanie dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych i ewentualnie noszenie pończoch uciskowych. 

Gdzie warto wykonać badania w kierunku zakrzepicy żył powierzchownych?

Badania w kierunku zakrzepicy żył powierzchniowych  można wykonać w swojej przychodni u lekarza rodzinnego. W cięższych przypadkach lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas do specjalisty angiologa — lekarza od żył, tętnic i naczyń limfatycznych.