Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba?
Zakrzepica żył głębokich to schorzenia, którego nie można bagatelizować. Jest w stanie spowodować zagrożenie życia pacjenta, nawet jeśli wcześniej nie dawała żadnych objawów. Powstające w żyłach zakrzepy utrudniają wówczas przepływ krwi, głównie w kończynach. Oderwany zakrzep może doprowadzić do zatoru w tętnicy płucnej, co stanowi stan zagrożenia życia.
Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich ?
Zakrzepica żył głębokich – czy zakrzepicę można wyleczyć ?
Zakrzepica żył głębokich – jak wygląda badanie na zakrzepicę ?
Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje test na zakrzepicę ?
Spis treści
Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich ?
Objawy zakrzepicy żył głębokich na ogół pojawiają się w kończynach – może to być bolesność, występujące obrzęki i napięcie skóry. U chorych często występują żylaki, mogą pojawiać się również nawracające żylne owrzodzenia. Skóra w rejonie objętym zakrzepicą bywa sina, zmienia się również ciepłota kończyny. Bardzo często choroba nie daje objawów, dlatego jest tak groźna i trudna do zdiagnozowania.
Zakrzepica żył głębokich – czy zakrzepicę można wyleczyć ?
Zakrzepica żył głębokich wymaga odpowiedniego leczenia, jednak często ma tendencję do nawracania. Podstawą leczenia zakrzepicy jest odpowiednia farmakoterapia obejmująca podawanie leków przeciwzakrzepowych i rozrzedzających krew, a także leki przeciwzapalne. Możliwe jest również stosowanie zastrzyków z heparyny. Jeśli leczenie nie przynosi efektów to możliwe jest usuwanie skrzepów drogą operacyjną i wszczepienie do żyły dolnej głównej rodzaj specjalnego filtra, który chroni przed powstaniem zatoru w tętnicy płucnej. Przy odpowiednim leczeniu i regularnym wykonywaniu badań chory może powrócić do zdrowia.
Zakrzepica żył głębokich – jak wygląda badanie na zakrzepicę ?
Badania na zakrzepicę mogą mieć różne formy. Często jest to USG Dopplera, które wykorzystuje się do oceny stany tętnic i żył – jest to rodzaj USG, podczas którego obserwuje się głównie układ krwionośny kończyn. Zakrzepica żył głębokich, a raczej skłonność do niej może być uwarunkowana genetycznie, stąd też warto wykonywać badania genetyczne, np. w kierunku mutacji czynnika V Leiden. Wykonuje się je na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka pacjenta.
Zakrzepica żył głębokich – ile kosztuje test na zakrzepicę ?
Test na zakrzepicę żył głębokich wiąże się z wydatkiem około 500-600 złotych. Ostateczna cena badania genetycznego na zakrzepicę zależy od tego, jaki zakres obejmuje analiza genetyczna. Im więcej mutacji jest wykrywanych w jednym badaniu, tym wyższa jest również jego cena.