Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica – objawy, badanie, leczenie

Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się nauk, dzięki czemu możliwa jest szybka diagnostyka schorzeń, które zaniedbane mogą być śmiertelne. Jedną z takich chorób jest zakrzepica – można ją bardzo łatwo zdiagnozować, wykonując badanie na zakrzepicę. Dlaczego warto? 

Badanie genetyczne na zakrzepicę – czym się objawia zakrzepica?
Dlaczego warto zrobić badanie genetyczne na zakrzepicę?
Ile kosztuje badanie genetyczne na zakrzepicę?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jak leczyć zakrzepicę?

Badanie genetyczne na zakrzepicę – czym się objawia zakrzepica?

Zakrzepica jako jedna z wielu chorób układu sercowo-naczyniowego może przez dłuższy czas rozwijać się bezobjawowo. Jednak mogą pojawić się drobne symptomy, które mogą skłonić lekarza do skierowania pacjenta na badanie genetyczne na zakrzepicę. Będą to:

  • Zasinienie lub zaczerwienienie miejscowe skóry
  • Ból kończyny przy poruszaniu np. łydki przy chodzeniu
  • Gorączka
  • Opuchlizna kończyn

Wymienione wyżej objawy zakrzepicy mogą wystąpić również jako efekt intensywnie spędzonego dnia, jednak jeśli pojawiają się częściej niż jako jednorazowy incydent, warto udać się do lekarza.

Dlaczego warto zrobić badanie genetyczne na zakrzepicę?

Badanie genetyczne na zakrzepicę pozwala zdiagnozować ją już na wczesnym etapie rozwoju. Warto wspomnieć, że nieleczona zakrzepica w wielu przypadkach jest śmiertelna – oderwany skrzep przemieszcza się do naczyń płucnych. Dlatego same badanie zakrzepicy pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia bądź zmian nawyków u pacjenta. Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie pozwala poprawić komfort życia osoby dotkniętej tym schorzeniem – ograniczenie bólu kończyn, zniwelowanie przewlekłej opuchlizny.

Ile kosztuje badanie genetyczne na zakrzepicę?

Cena badania genetycznego na zakrzepicę jest uzależniona od miasta i wybranego laboratorium. Dodatkowo laboratoria często oferują atrakcyjne pakiety pozwalające wykonać kompleksowe badania na zakrzepicę. Jednak cena podstawowego badania genetycznego na zakrzepicę będzie oscylowała w kwocie 300-600 zł.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – jak leczyć zakrzepicę?

Sposób leczenia zakrzepicy jest uzależniony od tego, na jakim etapie choroby zostało wykonane badanie genetyczne na zakrzepicę. W wielu przypadkach lekarz zaleca leczenie zakrzepicy tzw. zachowawcze, które polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwzakrzepowych. W przypadku bardzo szybko zdiagnozowanej zakrzepicy główną rolę będzie odgrywała zmiana nawyków u pacjenta – zwiększenie ruchu oraz jeżeli objęte zakrzepicą są nogi – skarpety uciskowe. Kiedy stadium choroby jest na etapie zagrażającym życiu, wykonywana jest tombektomia żylna, czyli chirurgiczne usunięcie skrzepu.