Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica nóg – kogo dotyczy zwiększone ryzyko zachorowania?

Zakrzepica nóg to stan, w którym w jednej lub w dwóch kończynach dolnych tworzy się zakrzep w żyłach głębokich. Zdarza się, ze schorzenie nie daje objawów, a jednocześnie jest groźne dla zdrowia. Zakrzepica nóg może być objawem towarzyszącym schorzeniom wpływającym na krzepnięcie krwi, np. trombofilii wrodzonej.

Jak wygląda diagnostyka w kierunku zakrzepicy nóg ?
Jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy nóg ?
Jakie czynniki wpływają na zachorowanie na zakrzepicę nóg ?
Jaki jest koszt diagnostyki w kierunku zakrzepicy nóg?

Jak wygląda diagnostyka w kierunku zakrzepicy nóg ?

Zakrzepica nóg wymaga badań pod okiem specjalisty – najczęściej zleca się USG z technologią Dopplera, podczas którego lekarz może ocenić stan żył i naczyń krwionośnych, a także przepływ krwi. W diagnostyce zakrzepicy można ponadto wykonać rezonans magnetyczny oraz inwazyjną wenografię, podczas której do żył wstrzykuje się kontrast obrazujący drożność naczyń.

Jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy nóg ?

Zakrzepica nóg nie musi dawać objawów – taki stan może dotyczyć nawet 30% chorych. Zakrzepica objawia się obrzękiem kończyny połączonym z jej bolesnością, może pojawiać się podskórne zaczerwienienie czy zwiększenie widoczności żył. W chorej kończynie odczuwalna jest podwyższona temperatura, a osoba cierpiąca na zakrzepicę może mieć też objawy ogólne, takie jak osłabienie, gorączka czy bóle głowy.

Jakie czynniki wpływają na zachorowanie na zakrzepicę nóg ?

Zakrzepica często ma związek z predyspozycjami genetycznymi, szczególnie jeśli w rodzinie pojawiały się już przypadki tego typu zaburzeń. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest także ciąża, otyłość, palenie papierosów, przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Negatywnie na stan żył wpływa również brak ruchu.

Jaki jest koszt diagnostyki w kierunku zakrzepicy nóg ?

Cena diagnostyki w kierunku zakrzepicy nóg zależy od wybranego badania. Za USG Doppler należy zapłacić około 200-300 złotych, przy czym w cenie ujęta jest konsultacja ze specjalistą. Cena rezonansu magnetycznego to 500-1000 złotych, natomiast wenografia kosztuje około 700-1000 złotych. Ostateczne koszty zależą od zakresu badania – warto również zorientować się, jakie badanie na zakrzepicę można wykonać na NFZ.