Zakrzepica choroba żył
Zakrzepica żył jest bardzo groźnym schorzeniem, ponieważ z powodu oderwania się skrzepu może dojść do zatoru płuc. Zakrzepica, czyli mówiąc prościej jest to zapalenie żył, inaczej choroba zakrzepowo –zatorowa. Choroba może przybierać różne postacie takie jak;
- Zakrzepica żył głębokich, w tym przypadku dotyka przeważnie żył dolnych kończyn między innymi miednicy, uda i podudzia
- Zakrzepica żył powierzchniowych, ta zakrzepica występuje przy żylakach w kończynach dolnych
- Zakrzepica płuc, w sytuacji kiedy dochodzi do zamknięcia górnej tętnicy i występuje zatorowość płuc
- Zakrzepica żył wątrobowych, ta zakrzepica objawia się w zespole Budd-Chiariego, dotyka ona żył w wątrobie
Jak sprawdzić czy to zakrzepica?
Co robić w przypadku zakrzepicy?
Czy da się wyleczyć zakrzepicę?
Jak dlugo trwa leczenie zakrzepicy?
Spis treści
Jak sprawdzić, czy to zakrzepica?
Objawy zakrzepicy nie są zauważalne od razu . Mogą podczas chodzenia wystąpić bóle łydki, opuchlizna nóg czy zaczerwienienie skóry. Może też wystąpić gorączka czy tachykardia. Jeżeli chodzi o zakrzepicę płucną do objawów należą ból w klatce piersiowej albo duszność, duszący ,suchy kaszel krwioplucie, nawet utrata przytomności. Zator płucny jest bardzo groźny i stanowi zagrożenie dla życia, ponieważ może dojść do zatrzymania krążenia . Zakrzepica jest chorobą wskutek, której w żyłach robią się skrzepy ,w początkowej fazie nie jest to jeszcze groźne, ponieważ skrzeplina ściśle przylega do ściany naczynia, ale istnieje ryzyko oderwania się od ścianki fragmentów. Zakrzepicy nie można lekceważyć, pomimo, że w większości przypadków jej przebieg jest bezobjawowy. Dlatego trzeba wiedzieć czym jest zakrzepica.
Co robić w przypadku zakrzepicy?
W przypadku zakrzepicy należy natychmiast zwrócić się do lekarza
- Obrzęk kostki, stopy albo nogi ,może wystąpić z jednej strony
- Cieplejsza w odczuciu skóra na dotkniętym obszarze
- Skurcze nogi ,skurcze mogą się zaczynać od łydki
- Nad dotkniętym obszarem skóra może być blada, niebieskawa albo czerwonawa
Czy da się wyleczyć zakrzepicę?
Możliwość wyleczenia zakrzepicy zależy od przyczyny tej choroby. Jeśli są to jakieś pojedyncze epizody zakrzepicy, która jest następstwem innych schorzeń to jest szansa, że nie powrócą po zastosowaniu terapii. Natomiast u osób, które posiadają skłonność do zakrzepicy ryzyko pojawienia się choroby jest wysokie. Istotne jest to ,że skoro zastawki uległy procesowi zakrzepowemu, to niestety nie mogą już odzyskać poprzedniej sprawności, ponieważ została ona już uszkodzona. Do najczęściej stosowanych metod leczenia zakrzepicy należy farmakoterapia. Bardzo ważnym elementem przy tej chorobie jest kompresoterapia, polega na uciskaniu żyły przy pomocy pończoch, skarpet czy bandaży. Należy także korzystać z zabiegów polegających na masażach pneumatycznych. Ważne jest posiadanie wiedzy co robić w wypadku zakrzepicy.
Jak długo trwa leczenie zakrzepicy?
Zakrzepicy w żadnym wypadku nie należy lekceważyć Niektóre osoby muszą brać leki do końca życia, ale nie u wszystkich istnieje taka konieczność, Natomiast konieczny jest ruch, wykonywanie ćwiczeń, należy też stosować materiały uciskowe podczas długiej podróży, pić dużo płynów i zastosować takie rozwiązanie jak presoterapia. Należy posiąść dokładną wiedzę czym jest zakrzepica, by zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej choroby.