Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica badania – w jakich okolicznościach warto zlecić diagnostykę?

Zakrzepica badania to stosunkowo szeroki wybór zróżnicowanych analiz, które są w stanie wykryć chorobę zakrzepowo – zatorową już na jej wczesnym etapie. Wcale nie trzeba czekać na rozwój choroby – niektóre badania wskazują możliwe ryzyko jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Zakrzepica badania – jakie są metody diagnostyczne w kierunku zakrzepicy ?
Zakrzepica badania – co mogą oznaczać wyniki ?
Zakrzepica badania – zakrzepica a ryzyko udaru
Zakrzepica badania – zakrzepica a choroby układu oddechowego

Zakrzepica badania – jakie są metody diagnostyczne w kierunku zakrzepicy ?

Zakrzepica badania to wiele metod diagnostycznych, wśród których dużą popularność wykazują badania genetyczne. Pozwalają one na wykrycie mutacji, które są charakterystyczne dla zakrzepicy i mogą być dziedziczone od krewnych. Innym popularnym i nieco tańszym badaniem jest USG Doppler, które ocenia przepływ krwi przez żyły oraz ogólny stan naczyń krwionośnych.

Zakrzepica badania – co mogą oznaczać wyniki ?

Wyniki badań w kierunku zakrzepicy powinny być ocenione przez specjalistę, który postawi diagnozę na podstawie nie tylko samych wyników, ale również wywiadu z pacjentem oraz jego dolegliwości. Wynik może skazywać na rozwijającą się chorobę zakrzepowo – zatorową lub jedynie predyspozycje do jej pojawienia się.

Zakrzepica badania – zakrzepica a ryzyko udaru

Zakrzepica badania nie są tylko kaprysem – każdy co pewien czas powinien sprawdzić stan żył i naczyń krwionośnych Zakrzepicy nie można bagatelizować, nawet jeśli chwilowo nie powoduje ona uciążliwych dolegliwości. Choroba niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zatoru płucnego, a jeśli dojdzie do zatoru w tętnicy zaopatrującej mózgowie to wówczas dochodzi do udaru, czyli częściowego  niedotlenienia mózgu.

Zakrzepica badania – zakrzepica a choroby układu oddechowego

Zakrzepica może prowadzić do zatorowości płucnej, która jest mylona z chorobami układu oddechowego. Objawy częściowo są podobne, szczególnie jeśli zatorowość płucna nie ma ostrego przebiegu. Pojawia się kaszel czy duszności, które towarzyszą przecież wielu schorzeniom układu oddechowego. W poważniejszych przypadkach dochodzi wówczas do niewydolności oddechowej – zator blokuje swobodny przepływ krwi, a tym samym powoduje niedotlenienie tkanek.