Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia wrodzona – przyczyny i leczenie

Trombofilia może być jedną z przyczyn występowania zakrzepicy. Jest to zespół chorobowy, objawiający się zwiększoną skłonnością do tworzenia się zakrzepów. Większe prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów wiąże się z zaburzeniami w układzie krzepnięcia krwi. Są dwa rodzaje tego schorzenia: trombofilia wrodzona lub trombofilia nabyta. Wrodzona jest związana z przekazywanym z pokolenia na pokolenie materiałem genetycznym, natomiast nabyta może być spowodowana poprzez zespół antyfosfolipidowy lub też palenie tytoniu. 

Czy trombofilia wrodzona jest niebezpieczna?
Czy trombofilia wrodzona ma możliwość uleczalna?
Od czego bierze się trombofilia wrodzona?
Co to jest trombofilia a ciąża?

Czy trombofilia wrodzona jest niebezpieczna?

Schorzenie, jakim jest trombofilia wrodzona, może prowadzić do zakrzepicy, która z kolei nieleczona, stwarza poważne ryzyko dla życia i zdrowia. Powstające w przebiegu choroby zakrzepy rosną a ich wolne fragmenty odrywają się i wędrując z biegiem krwi do mniejszych naczyń, mogą je całkowicie zatkać, powodując zator. Ważne jest, aby szybko zdiagnozować trombofilię i rozpocząć leczenie, które, jeśli właściwie prowadzone, może znacznie zredukować ryzyko wystąpienia zatoru.

Czy trombofilia wrodzona ma możliwość uleczenia?

Trombofilia wrodzona jest chorobą o podłożu genetycznym. Do tej pory nie powstały żadne leki pozwalające na zmianę genomu osób dotkniętych tym schorzeniem. Natomiast objawy trombofilii, jakimi jest większa skłonność do powstawania zakrzepów, jak najbardziej podlegają skutecznemu leczeniu.

Od czego bierze się trombofilia wrodzona?

Trombofilia wrodzona spowodowana jest poprzez mutacje ludzkiego V czynnika krzepnięcia krwi, oraz polimorfizm genu protrombiny, czyli II czynnika krzepnięcia krwi. Te nieprawidłowości w układzie krzepnięcia krwi, powodują większą skłonność do tworzenia się zakrzepów.

Co to jest trombofilia a ciąża?

Choroba, jaką jest trombofilia wrodzona stanowi szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ, może prowadzić do poronienia, zahamowania wzrostu płodu, odklejenia łożyska lub innych powikłań położniczych. U kobiet, które kilkukrotnie poroniły, leczących się z powodu niepłodności, przyczyną może okazać się nieleczona trombofilia.