Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jak leczyć trombofilię wrodzoną?

Jedną z najczęstszych przyczyn zakrzepicy jest trombofilia wrodzona. Jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Trombofilia wrodzona jest wykrywana aż w 41% przypadków zakrzepicy żył głębokich. Można wykryć ją dzięki testom genetycznym. Czy możliwe jest leczenie trombofilii wrodzonej? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Czym jest trombofilia wrodzona?
  2. Trombofilia wrodzona – leczenie
  3. Trombofilia wrodzona a leki przeciwkrzepliwe

Czym jest trombofilia wrodzona?

Trombofilia wrodzona to skłonność organizmu do tworzenia się zakrzepów w żyłach i tętnicach. Nie jest to stan chorobowy. Skłonność ta wywołana jest mutacjami genetycznymi (w większości przypadków mutacją czynnika V Leiden oraz mutacją genu protrombiny 20210A).

Trombofilia wrodzona nie daje żadnych widocznych objawów. Najczęściej wykrywana jest w następujących przypadkach:

  • po epizodzie zakrzepowym,
  • w przypadku nawykowych poronień,
  • w przypadku problemów z poczęciem dziecka,
  • w przypadku wykrycia trombofilii wrodzonej w bliskiej rodzinie.

 

Niewykryta trombofilia wrodzona może być bardzo niebezpieczna. Prowadzić ona może do zakrzepicy żył głębokich oraz zawału serca. Szczególnie groźna jest ona dla kobiet w ciąży, ponieważ ryzyko powstania zakrzepów jest w tym stanie większe niż w pozostałych przypadkach. Trombofilia wrodzona może w przypadku ciężarnych powodować poronienia oraz martwe urodzenie. Przyczynia się ona także do problemów z zajściem w ciążę.

Trombofilia wrodzona – leczenie

Trombofilia wrodzona wywołana jest czynnikami genetycznymi. Nie jest więc możliwe jej pełne wyleczenie. Pacjenci w celu uniknięcia powikłań muszą stosować odpowiednią profilaktykę. Konieczne jest więc regularne wykonywanie badań krzepliwości krwi (m.in. badania poziomu d-dimerów czy czasu protrombinowego). Lekarz może zalecić także stosowanie podkolanówek lub pończoch uciskowych podczas długich podróży oraz w niektórych przypadkach przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.

Pacjent z trombofilią wrodzoną musi również dbać o zbilansowaną dietę. Powinien on unikać słodyczy i fast-foodów oraz dbać o właściwe nawodnienie organizmu i regularną aktywność fizyczną. Powinien on także odstawić używki.

Trombofilia wrodzona a leki przeciwkrzepliwe

Leki przeciwkrzepliwe bardzo często są zalecane kobietom ciężarnym z trombofilią wrodzoną. Są one im podawane najczęściej w formie zastrzyków. Lekarze niektórym pacjentkom przepisują tego rodzaju leki jeszcze prze zajściem w ciążę w celu zwiększenia szans na poczęcie dziecka. Kobieta leki przeciwkrzepliwe powinna przyjmować także w czasie połogu. Dzięki wprowadzeniu tego typu terapii kobiety mogą uniknąć powikłań oraz szczęśliwie donosić ciążę.