Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia wrodzona – informacje

Trombofilia wrodzona to inaczej nadkrzepliwość, choroba charakteryzuje się zwiększoną krzepliwością krwi oraz tworzeniem skrzepów. Powstają one najczęściej w żyłach dolnych, Zakrzep blokuje żyłę, przez co utrudnia przepływ krwi i prowadzi do niedokrwienia narządów. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie.

Co powoduje trombofilia wrodzona?
Jak leczyć trombofilię wrodzoną?
Jak badać trombofilię wrodzoną?
Do jakiego lekarza zgłosić się z trombofilią wrodzoną?

Co powoduje trombofilia wrodzona?

Trombofilia wrodzona może prowadzić do zawału serca, udaru, jest uznana za jeden z głównych czynników wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do powikłań położniczych, poronień, zahamowania wzrostu płodu, a nawet jego obumarcia. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy, że jest chory na trombofilię, z tego powodu, że w początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Często chory dowiaduje się o występowaniu choroby podczas diagnozowania powikłań.

Jak leczyć trombofilię wrodzoną?

Leczenie trombofilii wrodzonej uzależnione jest od decyzji lekarza, polega na przyjmowaniu leków rozrzedzających krew, zazwyczaj stosowana jest heparyna niefrakcjonowana albo drobnocząsteczkowa. Leki te mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży, ponieważ nie przenikają przez łożysko. Zalecany jest poród siłami natury, ponieważ jest on bezpieczniejszy niż wykonanie cesarskiego cięcia. Wspomaganie terapii obejmuje również stosowanie ucisku, najczęściej w formie specjalnych rajstop i podkolanówek, które powodują usprawnienie przepływu krwi.

Jak badać trombofilię wrodzoną?

W celu potwierdzenia lub wykluczenia trombofilii należy wykonać badanie genetyczne. Najlepiej wykonać je w certyfikowanym, specjalistycznym laboratorium albo ośrodku. Badanie na trombofilię wrodzoną jest dostępne w wersji wysyłkowej, wystarczy samodzielnie pobrać wymaz w domu, a następnie próbkę wysłać przez kuriera do odpowiedniego laboratorium.

Do jakiego lekarza zgłosić się z trombofilią wrodzoną?

Leczeniem trombofilii wrodzonej zajmuje się lekarz hematolog, osoba chora powinna udać się do poradni hematologicznej, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc.