Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia wrodzona – informacje o badaniu

Trombofilia (nadkrzepliwość) wrodzona jest to skłonność do wystąpienia zakrzepicy żylnej bądź tętniczej. Cechuje się zwiększoną krzepliwością krwi, a to jest powiązane z tworzeniem się zakrzepów. Choroba ta ma podłoże genetyczne i jest wynikiem mutacji czynnika V Leiden układu krzepnięcia lub mutacją protrombiny 20210A. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi około 60 tysięcy Polaków.

Czy trombofilia wrodzona jest niebezpieczna?
Jak rozpoznać trombofilie wrodzoną?
Trombofilia wrodzona – czy można ją całkowicie wyleczyć?
Trombofilia wrodzona – kto jest w grupie ryzyka?

Czy trombofilia wrodzona jest niebezpieczna?

Nieleczona trombofilia może nieść za sobą poważne skutki. Problem występuje wówczas, gdy skrzeplina oderwie się od miejsca powstania, a następnie przemieści się do tętnicy płucnej. Do jednych z powszechniejszych konsekwencji można włączyć:

Jak rozpoznać trombofilie wrodzoną?

Trombofilia wrodzona jest chorobą bardzo niebezpieczną. Dlatego nie powinno się ignorować symptomów współtowarzyszących tej chorobie. Przy występowaniu nadkrzepliwości, bardzo często można zaobserwować zaczerwienienie oraz opuchnięcie dolnych kończyn, a także ból nóg od kolan w dół. Dolegliwości te są spowodowane tworzeniem się skrzeplin właśnie w dolnych kończynach.

Po odnotowaniu występowania takich symptomów, wskazane jest, by udać się na test na trombofilię potwierdzający diagnozę. Również przy braku objawów warto zapisać się na takie badania.

Trombofilia wrodzona – czy można ją całkowicie wyleczyć?

Lekami zalecanymi w przypadku leczenia trombofilii są heparyna oraz acenokumarol. Są to środki rozrzedzające krew.

Heparyna jest lekiem działającym bardzo szybko oraz krótko. Zatem jest podawana, gdy występuje zwiększone ryzyko tworzenia zakrzepów, np. podczas długich podróży.

Z kolei acenokumarol zalecany jest dla osób cierpiących na trombofilię wrodzoną. Jest to choroba nieuleczalna, więc często jest on przyjmowany całe życie, oczywiście pod nadzorem lekarza. Warto wiedzieć, że może on być nieodpowiedni dla kobiet w ciąży i wpływać negatywnie podczas przyjmowania innych leków.

Trombofilia wrodzona – kto jest w grupie ryzyka?

Osoby, które:

  • prowadzą siedzący tryb życia
  • doświadczyły zawału lub udaru
  • przyjmują hormonalną antykoncepcję
  • a także kobiety, które doświadczyły martwego urodzenia lub poronienia

znajdują się w grupie ryzyka. Zalecane jest, by w przypadku tych osób wykonać stosowne badania na trombofilię.