Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia – informacje na temat badania

Trombofilia to wrodzony lub nabyty stan nadkrzepliwości. W chorobie tej może dojść do tworzenia się zakrzepów, które czopując obwodowe naczynia krwionośne mogą prowadzić do stanów takich jak udar mózgu czy zawał serca, które są stanem zagrożenia życia. Istnieje wiele różnych przyczyn i zaburzeń, które mogą prowadzić do trombofilii. 

Trombofilia badanie – ile kosztuje badanie?
Trombofilia badanie – kto powinien poddać się badaniom diagnostycznym w kierunku trombofilii?
Trombofilia badanie – czy zachorowanie na trombofilie daje jakieś objawy?
Trombofilia badanie – jak wygląda badanie diagnostyczne w kierunku trombofilii?

Trombofila-badanie ile kosztuje?

W zależności od wybranego badania i laboratorium ceny mogą się znacząco różnic. Badanie genetyczne z pewnością potwierdzi lub wykluczy trombofilie wrodzoną. Koszt takiego badania jednak jest wysoki i może sięgać nawet 500zł. Pozostałe badania pomagające zdiagnozować trombofilię to badania na krzepliwość krwi: APTT (czyli czas koalinowo-kefalinowy), PT (czas protrombinowy). Koszt wykonania tych badań to kilkadziesiąt złotych. Może je zlecić nawet lekarz pierwszego kontaktu, wtedy zostaną nam wykonane w ramach NFZ.

Kto powinien poddać się badaniom diagnostycznym w kierunku trombofilii?

Badanie na trombofilie wskazane jest u osób, u których w przeszłości występowały epizody zatorowo-zakrzepowe, w tym niedokrwienny udar mózgu lub/i zawał serca. Także kobiety z nawracającymi poronieniami powinny podać się badaniom na trombofilie. Także osoby, u których nie występują obecnie żadne zaburzenia, ale są rodzinnie obciążone (tzn. że często w rodzinie występowały epizody zakrzepowo-zatorowe) powinny zdecydować się na to badanie.

Czy zachorowanie na trombofilie daje jakieś objawy?

Trombofilia wrodzona może objawiać się zakrzepicą żylną, która najczęściej występuje w naczyniach żylnych podudzi. Poważniejszymy objawami zakrzepicy mogą być wielokrotne poronienia, zawał serca bądź udar niedokrwienny.

Jak wygląda badanie diagnostyczne w kierunku trombofilii?

W przypadku badań genetycznych istnieje możliwość wykonania badania w domu poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka i odesłanie go do laboratorium. Wszystkie pozostałe badania wymagają stawienia się w placówce medycznej w celu pobrania krwi (zwykle z żyły łokciowej) do badania. Czas oczekiwania na wynik badania jest różna w zależności od laboratorium, ale zwykle nie przekracza 10 dni roboczych.