Trombofilia – choroba o podłożu genetycznym
Nadkrzepliwość, fachowo nazywana trombofilią, to schorzenie, które jest uwarunkowane genetycznie bądź nabyte. Dzieli się ją na łagodną i ciężką w zależności od ryzyka zakrzepowego. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia lub śmierci płodu. Jakie czynniki wpływają na rozwój choroby? Czy są badania, które ją diagnozują?
Trombofilia badanie – co powoduje trombofilia?
Trombofilia badanie – jakie są czynniki ryzyka?
Trombofilia badanie – cena za badania
Trombofilia badanie – czy są jakieś objawy trombofilii?
Spis treści
Trombofilia badanie – co powoduje trombofilia?
Trombofilia wrodzona to nadkrzepliwość. Schorzenie charakteryzuje się zwiększoną krzepliwością krwi oraz tworzeniem skrzepów w dowolnych żyłach, lecz najczęściej występują w żyłach nóg. Może mieć podłoże genetyczne bądź być nabyta. Nieleczona choroba może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli skrzep oderwie się od miejsca, w którym się tworzy, zacznie przemieszczać się do tętnicy płucnej, istnieje ryzyko zatoru i zawału płuc, a wynik przemieszczenie skrzepliny do naczyń mózgowych powoduje udar mózgu, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka i badania na trombofilię, jeśli występują niepokojące objawy.
Trombofilia badanie – jakie są czynniki ryzyka?
Jest dużo czynników zewnętrznych, które sprzyjają trombofilii. Najczęściej rozwojowi sprzyjają częste i długie podróże w bezruchu – samochodem, pociągiem, czy samolotem, unieruchomienie ciała po operacji, unieruchomienie kończyny przez gips, otyłość, siedzący tryb życia, czy uszkodzenie ściany naczyń krwionośnych. Przyczyną trombofilii są również choroby immunologiczne, chemioterapia, zakażenia oraz stany zapalne. W takim przypadku warto robić profilaktycznie badania na trombofilię.
Trombofilia badanie – cena za badania
Trombofilia jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie, dlatego decydując się na badanie na trombofilię warto wybrać pakiet badań na trombofilię wrodzoną. Obejmuje ono analizę 6 mutacji. Badanie polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, dlatego można zrobić to samodzielnie w domu. Badanie na trombofilię to koszt około 400-500 zł.
Trombofilia badanie – czy są jakieś objawy trombofilii?
Początkowo choroba nie daje widocznych objawów, dlatego często pacjenci informowani są o diagnozie, gdy zaczynają się powikłania bądź po wykonaniu badania na trombofilię. Najczęściej objawia się zakrzepicą żył głębokich w kończynach dolnych, zakrzepowym zapaleniem żył powierzchniowych czy doprowadza do zatorowości płucnej. Mogą pojawić się takie objawy zakrzepicy jak opuchlizna i obrzęki, napięcie skóry, sinica ud, przyśpieszonego tętno, gorączka, czy złe samopoczucie.