Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Sprawdź, jakie są objawy zakrzepicy i kto jest w grupie ryzyka.

Zakrzepica to stan chorobowy, który polega na powstaniu zakrzepu w naczyniach krwionośnych, a więc w żyłach oraz tętnicach. W dużej mierze dotyczy zapalenia w kończynach dolnych, ale nie tylko, ponieważ może pojawić się w dowolnym miejscu układu krwionośnego. Choroba ta na początku często nie objawia się żadnymi dolegliwościami, dlatego tak ważna jest wiedza o zakrzepicy oraz obserwacja własnego zdrowia.

Jak objawia sią zakrzepica?
Jakie są pierwsze symptomy zakrzepicy?
Co powinno nas zaniepokoić w przypadku podejrzenia zakrzepicy?
Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Jak objawia się zakrzepica?

Zakrzepica objawia się kilkoma, najczęstszymi dolegliwościami. Są to na przykład uczucie ucisku w żyle, obrzęk łydki, zasinienie lub zaczerwienienie kończyny, bolesne stwardnienie żyły, a także gorączka.

Jakie są pierwsze symptomy zakrzepicy?

Pierwsze dolegliwości tej choroby często są niepozorne lub można je usprawiedliwiać zmęczeniem organizmu. Dlatego też pierwsze symptomy zakrzepicy są lekceważone przez pacjenta, co prowadzi do jej rozwoju. Warto udać się do specjalisty w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby, gdy zauważymy u siebie powtarzający obrzęk i ból nogi od kolana w dół oraz zmianę odcienia skóry dolnej kończyny. W przypadku zakrzepicy w innych ośrodkach krwionośnych może ona objawiać się bólem i dusznością w klatce piersiowej, częstą gorączką i kaszlem.

Co powinno nas zaniepokoić w przypadku podejrzenia zakrzepicy?

W przypadku podejrzenia zakrzepicy powinno nas niepokoić symptomy związane z nawracającymi dusznościami oraz kaszlem, a zwłaszcza krwioplucie. Silne bóle głowy o charakterze migrenowym wraz z mroczkami przed oczami, a nawet zasłabnięcia również mogą świadczyć o powstaniu zakrzepu w układzie krwionośnym. Niepokojącym objawem może być też ostry, nasilający się ból podczas chodzenia, również po schodach.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Przyczyną zakrzepicy jest długotrwałe i powtarzające się unieruchomienie kończyny, czego skutkiem jest zwolnienie przepływu krwi. Osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, czyli na przykład siedząca praca z małą ilością ruchu fizycznego, ale też długo i często podróżujące samochodem są narażone na powstanie zakrzepicy. Ryzyko choroby zwiększa się również, gdy zmagamy się z otyłością lub uzależnieniem od papierosów. Regularne badania na zakrzepicę powinny przeprowadzać kobiety zażywające antykoncepcję hormonalną oraz osoby po 40 roku życia, ponieważ wtedy ścianki żył są mniej elastyczne i grubieją, co w konsekwencji prowadzi do zalegania krwi. Pacjenci chorujący na choroby nowotworowe oraz układu krążenia, na przykład żylaki lub nadmierna krzepliwość krwi także są w grupie ryzyka.

Zakrzepica jest chorobą, która w obecnych czasach może dotknąć każdego z nas. Tym bardziej ryzyko wzrasta, gdy genetycznie jesteśmy obciążeni zachorowaniem lub prowadzimy siedzący tryb życia. Dlatego tak ważna jest regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia profilaktyka zabezpieczająca nas przed tą chorobą.