Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Podwyższone d-dimery – do jakiego lekarza się udać?

Badanie poziomu d-dimerów wykonuje się w przypadku podejrzenia zakrzepicy. Podwyższone d-dimery często jako pierwsze wskazują na problemy z krzepliwością krwi, dlatego badanie to jest cennym narzędziem diagnostycznym. Warto w przypadku wysokich d-dimerów udać się do odpowiedniego specjalisty. Ale do jakiego lekarza powinniśmy się udać? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. O czym świadczą wysokie d-dimery?
  2. Podwyższone d-dimery – do jakiego lekarza się udać?
  3. Jak pobrać krew na d-dimery?
  4. Badanie d-dimerów – czy wyklucza zakrzepicę?

O czym świadczą wysokie d-dimery?

D-dimery to cząsteczki białkowe. Powstają one, gdy w układzie krwionośnym człowieka dochodzi do rozpuszczania zakrzepów. Im wyższy jest poziom d-dimerów, tym więcej zakrzepów jest niszczonych w organizmie. Wysokie d-dimery mogą więc świadczyć o chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Podwyższone d-dimery – do jakiego lekarza się udać?

Norma poziomu d-dimerów w organizmie człowieka wynosi poniżej 500 µg/l. Jeśli badanie wykryło podwyższone d-dimery, to powinniśmy udać się do lekarza. Najbardziej zalecana w tym przypadku jest konsultacja u angiologa. Jest to lekarz specjalista w dziedzinie chorób żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Konieczna może być również wizyta u:

  • flebologa, czyli lekarza, który specjalizuje się w przewlekłej niewydolności żylnej. Wizyta u tego specjalisty jest zalecana, gdy pacjent boryka się z pajączkami, żylakami czy owrzodzeniami żylnymi,
  • chirurga naczyniowego – w tym przypadku wizyta jest konieczna, jeśli zakrzep musi zostać usunięty za pomocą zabiegu chirurgicznego,
  • lekarza genetyka, który ustali, czy nie jesteśmy obciążeni genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów. Skłonność taką nazywa się trombofilią wrodzoną.
    >

badanie na zakrzepicę

 

Jak pobrać krew na d-dimery?

Badanie poziomu d-dimerów wykonuje się na podstawie próbki krwi. Jej pobranie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy badanie poziomu d-dimerów trzeba robić na czczo. Nie ma takiej potrzeby. Warto jednak zatroszczyć się o to, aby posiłek przed pobraniem próbki był lekkostrawny. Przed badaniem powinno się także unikać nadmiernego wysiłku.

Badanie d-dimerów – czy wyklucza zakrzepicę?

Badanie d-dimerów jest bardzo cennym narzędziem diagnostycznym w przypadku podejrzenia zakrzepicy. W większości przypadków prawidłowy poziom d-dimerów wyklucza chorobę.

Istnieją pacjenci, którzy obciążeni są trombofilią wrodzoną. W ich przypadku badanie d-dimerów może całkowicie nie wykluczyć zakrzepicy. W przypadku pojawienia się objawów zakrzepicy warto więc wykonać także badanie genetyczne na trombofilię wrodzoną. Wykaże ono, czy posiadamy genetyczną skłonność do powstawania zakrzepów.