Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jakie są objawy zakrzepicy nóg?

Zakrzepica żył głębokich obejmuje kończy – głównie pojawia się w nogach, a objawy obejmują obszar poniżej kolan. Schorzenie jest uciążliwe, szczególnie że rozwija się często bez widocznych objawów – z czasem powoduje jednak dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W grupie ryzyka znajdują się osoby w wieku 50+, otyłe czy takie, które posiadają genetyczne predyspozycje do zakrzepicy.

Czy zakrzepica nóg jest groźna ?
Zakrzepica nóg – jakie są wskazania dla osoby chorej na zakrzepicę ?
Zakrzepica nóg – ile kosztuje test na zakrzepicę ?
Zakrzepica nóg – mam zakrzepicę nóg, jak wygląda leczenie?

Czy zakrzepica nóg jest groźna ?

Zakrzepica nóg jest groźnym schorzeniem – powoduje powstawanie zakrzepów w żyłach kończyn, co utrudnia przepływ krwi i wywołuje miejscowe obrzęki. Zator może ulec oderwaniu i wówczas istnieje ryzyko, iż przedostanie się do tętnicy płucnej. Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet dla życia.

Zakrzepica nóg – jakie są wskazania dla osoby chorej na zakrzepicę ?

Zakrzepica nóg wymaga regularnych kontroli lekarskich i wykonywania badań diagnostycznych. U chorych wskazana jest odpowiednia dieta ograniczająca spożycie mięsa, tłustych i smażonych potraw. Chory na zakrzepicę nóg powinien być aktywny fizycznie – wystarczy choćby codzienny spacer. Lekarz jednocześnie zaleca przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych.

Zakrzepica nóg – ile kosztuje test na zakrzepicę ?

Badania genetyczne na zakrzepicę to koszt 400-600 złotych. Cena badania na zakrzepicę zależy od tego, jaki panel zostaje wybrany – może obejmować badanie w kierunku wykrycia jednej lub większej ilości mutacji, dlatego też cena jest zmienna. Dodatkowo laboratoria indywidualnie określają cenniki, a ceny badań nie są narzucone z góry dla wszystkich placówek.

Zakrzepica nóg – mam zakrzepicę nóg, jak wygląda leczenie?

Leczenie zakrzepicy nóg opiera się na farmakoterapiii – stosuje się wówczas leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew i opóźniają proces krzepnięcia, stosuje się ponadto specjalne pończochy antyuciskowe. Lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny, w wyniku którego do żyły wprowadza się rodzaj specjalnego filtra zapobiegającego powstawania groźnych dla zdrowia zatorów. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz.