Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jakie badania na zakrzepicę?

Zakrzepica to choroba, wywoływana poprzez zapalenie żył głębokich. Zazwyczaj atakuje żyły kończyn dolnych – łydki lub uda, aczkolwiek niekiedy rozwija się w innym rejonie. Sama w sobie nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak może prowadzić do zatoru tetnicy, co zazwyczaj skutkuje śmiercią. W dzisiejszym tekście opowiemy sobie jak badać zakrzepicę, jak ja rozpoznać oraz co ją powoduje. 

Jakie badania na zakrzepicę może zlecić lekarz?
Jakie badania na zakrzepicę – ile kosztują badania na zakrzepicę?
Jakie badania na zakrzepicę – jakie objawy może powodować zakrzepica?
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są przyczyny zakrzepicy?

Jakie badania na zakrzepicę może zlecić lekarz?

Często pada pytanie, jakie badania na zakrzepicę? Podstawowym badaniem zlecanym przez lekarza w kierunku wykrycia zakrzepicy są badania krwi. Mają one na celu zbadanie obecności tzw. D-dimerów. Jeśli występują, może to oznaczać skrzepy w osoczu krwi, samo badanie nie stanowi jednak stu procentowej diagnozy. Kolejnym badaniem, które zaleci lekarz będzie USG Doppler. Jest to kompleksowe badanie ultrasonograficzne żył głębokich oraz tętnic. Pozwala lekarzowi określić, w których odcinkach występują skrzepy. Dodatkowo wykonuje się flebografię i angiografię lub testy genetyczne.

Jakie badania na zakrzepicę – ile kosztują badania na zakrzepicę?

Zatem wiemy już, jakie badania na zakrzepicę zlecają lekarze. Jaka jednak jest ich cena?  Badania krwi pod kątem obecności D-dimerów w zależności od laboratorium i rejonu Polski wynosi około 40zł, USG Doppler 250zł. Może jednak być wymagane badanie na trombofilię, które wynosi od 300 do nawet 700zł.

Jakie badania na zakrzepicę – jakie objawy może powodować zakrzepica?

Wiemy już jakie badania na zakrzepicę oraz ile kosztują. Jakie objawy jednak mogą sugerować chorobę? Zazwyczaj pierwszym z objawów jest ból kończyny ustępujący po zmianie jej pozycji. Zakrzepicę może sygnalizować również jednostronny obrzęk, gorączka i liczne zaczerwienienia skóry.

Jakie badania na zakrzepicę – jakie są przyczyny zakrzepicy?

Odpowiedzieliśmy na pytanie jakie badania na zakrzepicę, ile kosztują oraz jakie mogą być objawy zakrzepicy. Co jednak ja powoduje? Chorobe mogą wywoływać 3 różne czynniki. Pierwszym jest unieruchomienie kończyn dolnych lub ucisk na naczynia krwionośne. Drugim może być zmiana składu krwi powodowana np. nadpłytkowością, a trzecim uszkodzenie naczyń krwionośnych.