Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Czym są badania genetyczne na zakrzepicę i kiedy warto je zrobić?

Zakrzepica jest to schorzenie, które polega na powstawaniu zatorów w żyłach, blokujących swobodne przepływanie krwi. Najczęściej dotycz ono żył powierzchniowych lub głębokich, umiejscowionych w kończynach dolnych. Najczęściej towarzyszy im ból nóg poniżej kolan podczas stania i chodzenia, obrzęki, zasinienia, a także zaczerwienienie problematycznego obszaru i jego podwyższona temperatura. Tego typu dolegliwość z reguły pojawia się nagle. Nieleczona może powodować poważne powikłania, w tym zagrażające życiu. 

Badanie genetyczne na zakrzepicę – jakie są wskazania do badania?
Jaka jest cena badania genetycznego na zakrzepicę?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – czy zakrzepicę można całkowicie wyleczyć?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jaką rolę w postawaniu zakrzepicy pełnią czynniki genetyczne?

Badanie genetyczne na zakrzepicę – jakie są wskazania do badania?

Badania genetyczne na zakrzepicę należy wykonać w sytuacji, kiedy w rodzinie występowały przypadki tego typu schorzeń. Warto wiedzieć jednak, że nie zawsze uwarunkowania genetyczne dają stuprocentową pewność, że dojdzie do zachorowania. Pewne zachowania jednak mogą zwiększyć to ryzyko. Mowa tu m.in. o stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej przez kobiety. Badanie na zakrzepicę warto wykonać także w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub ją planuje, a w jej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na zakrzepicę lub kiedy miał już miejsce taki epizod. Osoby borykające się z żylakami, a także te prowadzące siedzący tryb życia również powinny rozważyć wykonanie takiego badania.

Jaka jest cena badania genetycznego na zakrzepicę?

Cena tego typu badań uzależniona jest od miejsca, w którym będą wykonywane. Najczęściej jednak waha się pomiędzy 300 – 600 zł. Przed przystąpieniem do testów, warto zrobić rozeznanie w kilku placówkach i sprawdzić, która ma najkorzystniejszą ofertę.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – czy zakrzepicę można całkowicie wyleczyć?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co spowodowało powstanie zakrzepicy. Pojedyncze jej epizody, które były wywołane przez inne schorzenia, po udanej terapii mogą już nie powrócić. Warto jednak pamiętać o tym, że raz uszkodzone zastawki w żyłach już nigdy nie powrócą do swojej pierwotnej formy, co niestety wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia zakrzepicy.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – jaką rolę w powstawaniu zakrzepicy pełnią czynniki genetyczne?

Odpowiedź brzmi – znaczącą. Choroba na tle genetycznym związana jest wówczas z mutacjami w genach kodujących białko. Wówczas ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest 7-krotnie wyższe.