Czy zakrzepica żył głębokich jest niebezpieczna?
Zakrzepica żył głębokich to poważne schorzenie, którego nie można bagatelizować. Zakrzep, który tworzy się w żyle może się przemieścić do płuc, powodując zator tętnicy groźny dla życia. Zaburzenia mogą powstać w każdej żyle, najczęściej jednak pojawiają się w miednicy i w kończynach dolnych.
Zakrzepica żył głębokich a palenie papierosów
Jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy żył głębokich ?
Zakrzepica żył głębokich – jakie są metody diagnostyki ?
Zakrzepica żył głębokich – jakie są koszty związane z diagnostyką ?
Spis treści
Zakrzepica żył głębokich a palenie papierosów
Zakrzepica żył głębokich ma spory związek z paleniem papierosów. Dym tytoniowy zawiera fibrynogen, który przyczynia się do uszkodzenia śródnabłonka naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów. Jednocześnie palenie papierosów zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału serca, co powinno skutecznie zniechęcić wszystkich palaczy.
Jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy żył głębokich ?
Zakrzepica żył głębokich nawet w 30% przypadków może nie dawać charakterystycznych objawów zakrzepicy. U chorych na ogół pojawiają się jednak bolesności kończyn, ich zaczerwienienie i nawet podwyższona temperatura. Przy zakrzepicy żyły są mocniej widoczne pod skórą, może pojawiać się miejscowe zaczerwienienie.
Zakrzepica żył głębokich – jakie są metody diagnostyki ?
Istnieje wiele metod diagnostyki zakrzepicy, warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. Zakrzepica żył głębokich najczęściej jest diagnozowana na podstawie USG Doppler, podczas którego specjalista może ocenić budowę naczyń krwionośnych oraz przepływ krwi. Możliwe jest także wykonanie wenografii, podczas której do żyły wstrzykuje się kontrast, a następnie wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. W ten sposób można wykryć zakrzepy.
Zakrzepica żył głębokich – jakie są koszty związane z diagnostyką ?
Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich nie jest tania. Za wenografię czy rezonans należy zapłacić 500-1000 złotych. Dobrej jakości USG Doppler kosztuje natomiast 200-300 złotych. Cena zależy od danego laboratorium oraz od tego, jaki jest dokładnie zakres wybranego badania na zakrzepicę. Warto wybierać sprawdzone i polecane placówki, które oferują wysoką jakość diagnostyki. Oczywiście możliwe jest wykonanie diagnostyki również w ramach NFZ, jednak wówczas należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kolejki do specjalistów są ogromne.