Czy zakrzepica jest niebezpieczna?
Zakrzepica to tzw. cichy zabójca. Choroba, która przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, a która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Choroba najczęściej atakuje po 60. roku życia, ale może pojawić się w każdym momencie. Częściej występuje u kobiet.
Czym grozi zakrzepica?
Czym się objawia zakrzepica?
Czy można wyleczyć się z zakrzepicy?
Jak długo trwa leczenie zakrzepicy?
Spis treści
Czym grozi zakrzepica?
Zakrzepica jest chorobą bardzo niebezpieczną. Zdarza się, że przez długi czas nie daje żadnych objawów, a mimo to skutki zakrzepicy mogą być bardzo poważne. W najgorszym przypadku zakrzepica może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej, a nawet zgonu. Szacuje się, że około pół miliona ludzi w Europie umiera co roku właśnie z powodu zakrzepicy.
Czym się objawia zakrzepica?
Zakrzepica może powodować występowanie całej listy różnych objawów. W przypadku zakrzepicy żył głębokich najczęściej występującym objawem jest obrzęk i ból nóg, który ustępuje po podniesieniu nogi do góry. Niepokojąca jest również zmiana koloru skóry nóg – jeśli skóra jest zbyt blada lub szaro-niebieska, to również może to wskazywać na zakrzepicę. Bólowi nóg poniżej kolan często towarzyszy wysoka gorączka, dodatkowo jedna z nóg może być cieplejsza od drugiej, co oznacza, że mógł utworzyć się zakrzep.
Czy można wyleczyć się z zakrzepicy?
To czy z zakrzepicy możemy się wyleczyć, zależy przede wszystkim od przyczyn zakrzepicy. Pojedyncze wystąpienie objawów zakrzepicy spowodowane innymi chorobami może po pomyślnym leczeniu już nie wrócić. U osób z predyspozycją do zakrzepicy ryzyko kolejnego nawrotu jest dużo wyższe, dlatego niektóre osoby będą brały leki przeciw zakrzepicy już do końca życia.
Jak długo trwa leczenie zakrzepicy?
Zakrzepicę można leczyć na kilka sposobów. Wybór metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosowanym leczeniem jest terapia zachowawcza polegająca na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, które hamują powiększanie się istniejących zakrzepów i zapobiegają powstawaniu nowych. Leczenie polega na podawaniu leków rozrzedzających krew i może trwać nawet przez okres do 9 miesięcy. W większości przypadków kuracja kończy się całkowitym wyzdrowieniem pacjenta. Inną metodą leczenie jest leczenie trombolityczne polegające na podawaniu dożylnie leków, które mają na celu rozpuszczenie zakrzepu w żyłach. W przypadku gdy choroba jest już bardzo zaawansowana stosuje się leczenie operacyjne. Jest to jednocześnie najrzadziej stosowana metoda leczenia zakrzepicy.