Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badanie genetyczne na zakrzepicę – diagnostyka, przyczyny, koszty i symptomy

Zakrzepica jest poważnym stanem zdrowotnym, który może prowadzić do zakrzepów krwi i zatorowości płucnej. Dzięki rozwojowi genetyki, badanie genetyczne na zakrzepicę stało się kluczowym narzędziem w ocenie ryzyka tego stanu. W tym artykule omówimy rodzaje badań diagnostycznych na zakrzepicę, potencjalne przyczyny zakrzepicy, szacunkowe koszty badanie genetyczne na zakrzepicę oraz objawy, które mogą wskazywać na zakrzepicę.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – rodzaje badań diagnostycznych
Badanie genetyczne na zakrzepicę – skąd się bierze zakrzepica ?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – szacunkowe koszty badania na zakrzepicę
Badanie genetyczne na zakrzepicę – po czym można poznać zakrzepicę ?

Badanie genetyczne na zakrzepicę – rodzaje badań diagnostycznych

Badanie genetyczne na zakrzepicę obejmuje analizę mutacji genetycznych, które mogą zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Do najczęściej testowanych należą mutacja czynnika V Leiden oraz mutacja genu protrombiny. Ponadto, badania mogą obejmować ocenę poziomów czynników krzepnięcia, takich jak białka C i S.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – skąd się bierze zakrzepica?

Zakrzepica może mieć zarówno przyczyny genetyczne, jak i nabyte. Przyczyny genetyczne zakrzepicy wiążą się z mutacjami w genach odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Przyczyny nabyte mogą obejmować długotrwałe unieruchomienie, ciążę, stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych czy choroby zwiększające ryzyko zakrzepów.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – szacunkowe koszty badania na zakrzepicę

Koszty badania genetycznego na zakrzepicę mogą się różnić w zależności od zakresu i rodzaju przeprowadzonych testów. Zazwyczaj koszt takiego badania waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od jego kompleksowości.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – po czym można poznać zakrzepicę?

Objawy zakrzepicy mogą obejmować ból i obrzęk w nodze, zaczerwienienie i uczucie ciepła w obszarze zakrzepu, a także nagłe duszności i ból w klatce piersiowej. Warto znać te symptomy, aby w przypadku ich wystąpienia wykonać badanie genetyczne na zakrzepicę.