Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badania w kierunku zakrzepicy – jakie wykonać?

Zakrzepica jest schorzeniem żył, którego nie można bagatelizować. Wiele osób nie ma świadomości o swoich genetycznych predyspozycjach do zatorów. Jakie badania na zakrzepicę można wykonać, by wykryć skłonność do powstawania zakrzepów? Najczęściej wybierane są testy genetyczne wykazujące wysoką skuteczność. Można je wykonać w laboratoriach genetycznych zlokalizowanych w całym kraju.

Jakie badania na zakrzepicę należy wykonać?
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są wskazania?
Jakie badania na zakrzepicę – ile będą nas kosztować?
Jakie badania na zakrzepicę – ile poczekamy na wyniki?

Jakie badania na zakrzepicę należy wykonać?

Jakie badania na zakrzepicę należy wykonać? Laboratoria często oferują pakiety badań genetycznych w kierunku zakrzepicy. W ich skład wchodzi analiza mutacji V Leiden, genu protrombiny 20210, mutacji MTHFR czy V R2. Testy mogą obejmować pojedyncze badania w kierunku wykrycia nieprawidłowości, wówczas mają jednak mniejszą wartość diagnostyczną.

Jakie badania na zakrzepicę – jakie są wskazania?

Wskazania do wykonania badań w kierunku zakrzepicy uwarunkowanej genetycznie to przypadki choroby w rodzinie, ukończony 50 rok życia czy przyjmowanie przez kobiety antykoncepcji hormonalnej. Warto wykonać badania w kierunku zakrzepicy również przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi. Badania w kierunku zakrzepicy mogą być zalecone jako element diagnostyki niepłodności – szczególnie, jeśli kobieta ma za sobą poronienia.

Jakie badania na zakrzepicę – ile będą nas kosztować?

Genetyczne badania na zakrzepicę to koszt 300-600 złotych. Ostateczna cena zależy od tego, jakie badania na zakrzepicę zostaną wykonane i ile mutacji genetycznych jest wówczas analizowanych. Cenniki laboratoriów mogą się zmieniać, dlatego warto zapytać o ostateczną cenę przed zamówieniem badania. Ceny mogą się różnić nawet w zależności od miasta, w którym wykonywane jest badanie.

Jakie badania na zakrzepicę – ile poczekamy na wyniki?

W większości przypadków czas oczekiwania na wynik genetycznych badań w kierunku zakrzepicy to 6-7 dni roboczych. Możliwe jest wykonanie testów w szybszym trybie, wiąże się to jednak z nieco wyższą ceną. Wówczas wynik jest udostępniany pacjentowi w około 4-5 dni roboczych.