Badania na zakrzepicę – jakie należy wykonać i jak się do nich przygotować?
Zakrzepica inaczej nazywana jest żylną chorobą zakrzepowo-zatorową albo zakrzepowym zapaleniem żył. Jest chorobą spowodowaną tworzeniem się zatoru w żyle, który ogranicza, a czasem zupełnie blokuje światło. Zator sam w sobie nie jest zagrożeniem dla życia, jednak jego oderwanie się i przedostanie do płuc może spowodować śmierć. Powikłania zakrzepicy mogą spowodować niespodziewane zatrzymanie krążenia. Badania za zakrzepicę to głównie morfologia krwi, d-dimery, czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT).
Czy badanie krwi wykryje zakrzepicę?
Jakimi badaniami można sprawdzić zakrzepicę?
Jak przygotować się do badań na zakrzepicę?
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania badań na zakrzepicę?
Czy badanie krwi wykryje zakrzepicę?
Badanie krwi wykonuje się w kierunku oceny ryzyka zachorowania oraz aby stwierdzić problemy z krzepliwością krwi. Zakrzepica to w części choroba genetyczna, co może wyjść dzięki badaniom krwi. W badaniu krwi może wyjść podwyższona liczba płytek krwi, co sugeruje możliwość pojawienia się zakrzepów żylnych. Ryzyko rozwoju zakrzepicy zwiększa także podwyższone stężenie fibrynogenu. Wysokie stężenie D-dimerów sugeruje obecność zakrzepu w naczyniach.
Jakimi badaniami można sprawdzić zakrzepicę?
Do badań, które potwierdzą zakrzepicę należą: morfologia krwi, d-dimery oraz czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT). Można zrobić także USG. W trakcie leczenia zakrzepicy można wykonać antykoagulant toczniowy oraz inne przeciwciała antyfosfolipidowe. Wykonywany jest także czynnik V Leiden i mutacja (czynnika II) genu protrombiny 20210 (czynnik II) .
>
Jak przygotować się do badań na zakrzepicę?
Do każdego badania należy przygotować się zgodnie z wytycznymi. Do badania krwi i USG trzeba być na czczo.
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania badań na zakrzepicę?
Do wykonania morfologii krwi, d-dimerów oraz czasu protrombinowego i czasu częściowej tromboplastyny nie istnieją przeciwwskazania. USG także można wykonać bez zbędnego przygotowania. Dla pewności przed wykonaniem badań należy skonsultować się z lekarzem.