Jakie badania wykonać w zakrzepicy?
Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, to niezwykle niebezpieczne schorzenie. Dlatego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka w jej kierunku, która powinna być wykonana jak najszybciej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat badań, jakie mogą być wykonywane w przypadku diagnozowania tej choroby.
Jakie badania na zakrzepicę wykonać w pierwszej kolejności?
Jakie badania na zakrzepicę z krwi?
Jakie badania genetyczne na zakrzepicę?
Badania na zakrzepicę – jak się przygotować?
Spis treści
Jakie badania na zakrzepicę wykonać w pierwszej kolejności?
Osoby z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich zastanawiają się, jakie badania na zakrzepicę wykonać w pierwszej kolejności. Na początku procesu diagnostycznego wykonywane są przede wszystkim badania krwi, dzięki którym możliwe będzie sprawdzenie parametrów krzepnięcia. Lekarz, który podejrzewa zakrzepicę, może zlecić pacjentowi także szereg badań dodatkowych. Wśród nich wymienia się następujące:
– USG żył głębokich,
– flebografia,
– angiografia.
Jakie badania na zakrzepicę z krwi?
Podstawą diagnozowania zakrzepicy żył głębokich są badania wykonywane z krwi. Są one niezbędne również w przypadku monitorowania procesu leczenia, jeśli choroba jest już zdiagnozowana. Dlatego w diagnostyce ważne jest, jakie badania na zakrzepicę z krwi powinno się wykonać. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zakrzepicy jest nadkrzepliwość krwi, a więc tak istotne jest sprawdzenie parametrów krzepnięcia. Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich obejmuje następujące badania z krwi:
– D-dimery (białka, które są wytrącane podczas krzepnięcia),
– fibrynogen (białka biorące udział w procesie krzepnięcia),
– czas krzepnięcia (trombinowy i protrombinowy).
Jakie badania genetyczne na zakrzepicę?
Zakrzepica żył głębokich może być spowodowana również przyczynami genetycznymi, dlatego warto wykonać badania genetyczne przy podejrzeniu tego schorzenia. Jakie badania genetyczne na zakrzepicę wykonać? Diagnostyka w kierunku nadkrzepliwości, czyli trombofilii obejmuje kilka istotnych badań. Wśród nich wymienia się następujące:
– mutacje w genie MTHFR,
– mutacja R2 genu czynnika V,
– Mutacja Leiden genu czynnika V.
Badania na zakrzepicę – jak się przygotować?
Kolejną kwestią, nad którą zastanawiają się osoby diagnozujące zakrzepicę, jest jak się przygotować do wykonywanych badań. Badania w kierunku zakrzepicy żył głębokich nie wymagają specjalnego przygotowania. Na badania krwi powinno się stawić w godzinach porannych i być na czczo. Dzień wcześniej powinno się unikać spożywania alkoholu. Do USG żył głębokich nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. W przypadku flebografii pacjent powinien się zgłosić na czczo i mieć wykonane wcześniej badania laboratoryjne, które oceniają układ krzepnięcia oraz stan nerek. Do angiografii pacjent również powinien się stawić na czczo, a dnia poprzedniego powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie.