Zakrzepica – dlaczego nie warto jej bagatelizować i jak wygląda jej diagnostyka?
Zakrzepica to jedna z chorób, której nie warto bagatelizować. Objawy zakrzepicy to między innymi ból nóg, na co z reguły nie zwracamy natychmiast uwagi. Niestety, ale wykryta w późniejszym czasie zakrzepica może wywołać zatorowość płucną. Duże znaczenie mają również nasze genetyczne predyspozycje do zakrzepicy. Warto wiedzieć, jak wykonać badania na zakrzepicę i dlaczego to poważna choroba.
Jak przebiega badanie na zakrzepicę ?
Kto powinien zrobić badania w kierunku zakrzepicy?
Czy zakrzepica jest groźna ?
Czy zakrzepica jest uleczalna?
Spis treści
Jak przebiega badanie na zakrzepicę?
Badania genetyczne na zakrzepicę można wykonać na dwa sposoby. Jednym z nich jest samodzielne pobranie wymazu z policzka w domu bądź w przychodni z pomocą personelu medycznego. Wybierając pierwszą opcję należy następnie odesłać próbki do wskazanego laboratorium.
Kto powinien zrobić badania w kierunku zakrzepicy?
Występuje wiele wskazań do przeprowadzenia badania na zakrzepicę. Jednym z nich jest to, że pacjent już wcześniej miał zdiagnozowaną tę chorobę bądź występuje ona u kogoś z rodziny. Zakrzepica jest również genetyczną chorobą, dlatego nie warto jej bagatelizować bądź czekać na pierwsze objawy. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną także powinny wykonać to badanie, dlatego że zakrzepica, a właściwie jej ryzyko jej zwiększane po przyjmowaniu hormonów. Osoby często podróżujące bądź palące, a nawet kobiety po poronieniu, które nie poznały przyczyny straty też należą do grupy ryzyka.
Czy zakrzepica jest groźna?
Zakrzepica, kiedy nie jest natychmiast zdiagnozowana bądź nie jest leczona, staje się groźną chorobą. Pojawiające się powikłania mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej albo zespołu zakrzepowego. Oczywiste jest, że im szybciej dana choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na wdrożenie odpowiedniego i skutecznego leczenia. Zakrzepica jest jednak chorobą o bardzo gwałtownym przebiegu. Powstałe zmiany w genach mogą nie być widoczne, a nawet nie dawać jakichkolwiek objawów.
Czy zakrzepica jest uleczalna?
Kluczowe są przyczyny zakrzepicy. Jej pojedyncze epizody, które są następstwem innych chorób, po udanej terapii mogą nie powrócić. Osoby posiadające skłonności do zakrzepicy znajdują się w większej grupie ryzyka. Warto wiedzieć, iż jeśli zastawki już raz poddano procesowi zakrzepowemu to już nie będą one w pełni sprawne jak kiedyś. To z kolei zwiększa ryzyko nawrotu zakrzepicy. Zakrzepica to wynik trwających od jakiegoś czasy procesów chorobowych. Niektórzy powinni brać leki do końca życia, natomiast u innych to nie jest konieczne. Niezwykle ważna jest jednakże profilaktyka choroby zakrzepowej oraz nieustanne kontrolowanie stanu swojego układu żylnego.