Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył powierzchownych-jak rozpoznać i leczyć?

Zakrzepica żył powierzchownych to nagła choroba żył kończyn dolnych. Często rozwija się niezauważona, aż do wystąpienia pierwszych objawów. Chory nagle zaczyna odczuwać dolegliwości w nodze. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Jakie są objawy zakrzepicy żył powierzchownych?
Jak wyleczyć zakrzepowe zapalenie żył?
Jak często przeprowadzać badania kontrolne w kierunku diagnozy zakrzepicy żył powierzchownych?
Czy mają zakrzepicę można dużo chodzić?

Jakie są objawy zakrzepicy żył powierzchownych?

Objawami tej choroby są:

  • ból w okolicy miejsca zapalenia
  • zaczerwienienie tych obszarów
  • miejscowy obrzęk
  • zgrubienie wzdłuż naczynia wyczuwalne palcami
  • czasem podwyższenie temperatury ciała

Jak wyleczyć zakrzepowe zapalenie żył?

Leczenie różni się w zależności od wielkości zmian i ich przyczyny. Zakrzepica żył powierzchownych na krótkim odcinku żyły może być wyleczona poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np.: diklofenak, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen. Można podawać te leki doustnie lub w postaci maści/żelu miejscowo. Większy obszar zmieniony chorobowo może wymagać stosowania leków rozrzedzających krew podawanych najczęściej w postaci zastrzyków.

Jak często przeprowadzać badania kontrolne w kierunku diagnozy zakrzepicy żył powierzchownych?

Zakrzepica najczęściej rozwija się niezauważona. Skłonność do zakrzepicy powierzchownej jest powiązana ze złą krzepliwością krwi i jej przepływem w żyłach i naczyniach. Nieleczona może doprowadzić do stanu zapalnego żył głębokich. Najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, palące papierosy, mające nadwagę i otyłość. Istnieje badanie genetyczne stwierdzające, czy dana osoba ma skłonności genetyczne do zakrzepicy. Wykonuje się je raz w życiu. Innymi badaniami profilaktycznymi są badania krwi oraz usg Dopplerowskie. Częstotliwość tych badań nie jest odgórnie określona. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, poinformuj o tym swojego lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Pamiętaj, że kluczowa jest profilaktyka. Utrzymuj prawidłową masę ciała, uprawiaj sport i staraj się o zdrowy styl życia.

Czy mając zakrzepicę można dużo chodzić?

Najnowsze wytyczne dotyczące leczenia zakrzepicy żył powierzchownych mówią o tym, że nawet w czasie trwania fazy ostrej choroby aktywność ruchowa przynosi wiele korzyści. Podczas spacerów mięśnie pobudzają lepszy przepływ krwi w żyłach i poprawiają krążenie. Osobom cierpiącym na zakrzepicę nie służy pozostawanie długo w jednej pozycji przy siedzeniu lub staniu. Krótkie spacery są zalecane nawet w trakcie pracy lub podróży samolotem czy pociągiem.