Trombofilia wrodzona
Spis treści
Trombofilia – co to takiego?
Trombofilia wrodzona jest skłonnością organizmu do tworzenia zakrzepów. Powstały zakrzep w naszym organizmie może być niegroźny. Czasami zdarza się jednak tak, że oderwie się on od ściany żyły. Wówczas wędrując może zablokować przepływ krwi, co spowoduje zator płucny. Taka sytuacja może zagrażać naszemu życiu.
Trombofilia – objawy
Sama trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów. Zdiagnozować możemy ją na podstawie badania genetycznego. Zazwyczaj bada się dwa oznaczenia:
–czynnik V Leiden,
–mutacja genu protrombiny,
warto jednak poszerzyć diagnostykę o kolejne oznacznia: gen MTHFR (C677T i A1298C), PAI-1, czynnik V R2.
Do podjęcia leczenia mogą skłonić nas dolegliwości, które występują przy powstałej już zakrzepicy m.in. ból nóg poniżej kolan, obrzęk i zmiana koloru skóry kończyny dolnej. Zakrzepica często nazywana jest cichym zabójcą, ponieważ w większości przypadków diagnozuje się ja dopiero w momencie, kiedy pojawia się zator płucny. Statystyki pokazują, że co roku jest on przyczyna ponad 35 tys. zgonów.
>
U kogo występuje zakrzepica?
Na zakrzepicę narażone są osoby, u których występuje trombofilia wrodzona. Mutacje, które ją powodują znacznie zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Jeśli dodamy do tego inny czynnik, np. siedzący tryb życia ryzyko to jeszcze bardziej wzrasta. Poza przyczynami genetycznymi wpływ na powstanie zakrzepu ma także:
-zła dieta,
-ciąża
-siedzący tryb życia,
-otyłość,
-długie i częste podróże,
-choroby nowotworowe.
Trombofilia wrodzona – dlaczego warto wykonać badanie?
Dzięki wykonaniu takiego badania możemy dowiedzieć się, czy jesteśmy w grupie osób, których organizm ma skłonność do tworzenia zakrzepów. Jeśli wystąpił już epizod zakrzepowy lekarz może dobrać nam odpowiednią terapię, a także możemy dowiedzieć się, czy to właśnie trombofilia wrodzona była jego przyczyną. Wykonując badanie możemy także ochronić swoich bliskich przed negatywnymi skutkami trombofilii, bowiem jest ona genetycznie dziedziczona. Dla kobiet w ciąży, czy też planujących rozpocząć terapię hormonalna wynik tego badania i podjęcie odpowiednich działań może zminimalizować ryzyko powstania zakrzepu.
Jak profilaktycznie przeciwdziałać zakrzepicy?
Aby zminimalizować możliwości wystąpienia zakrzepu można stosować środki zapobiegawcze takie jak:
-rozprostowywanie co jakiś czas nóg,
-delikatny masaż obolałych miejsc,
-odpowiednia dieta,
-picie dużej liczby płynów,
-noszenie luźniejszej odzieży.
Kiedy pojawią się pierwsze objawy zakrzepicy warto wówczas udać się do lekarza, który zleci nam odpowiednie leczenie (np. heparynę drobnocząsteczkową).
.
.
Poznaj, czym jest mutacja genu protrombiny, genu MTHFR i czynnika V Leiden
Badanie genetyczne na zakrzepicę – dowiedz się więcej