Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył powierzchownych – cichy zabójca

Jeśli z jakichkolwiek powodów przez dłuższy czas pozostawałeś unieruchomiony, przykładowo długo leciałeś samolotem, masz trombofilię lub tendencje do tworzenia się zakrzepów, a teraz bolą cię nogi od kolan w dół, a dodatkowo zmienił się kolor skóry i pojawił obrzęk, to jest to dla ciebie sytuacja alarmowa. Możesz mieć do czynienia z zakrzepicą żył powierzchniownych.

Czym jest zakrzepica żył powierzchniowych?
Jak objawia się zakrzepica żył powierzchniowych?
Co stosować przeciw zakrzepicy żył powierzchniowych?
Czy zakrzepicę żył powierzchniowych można całkowicie wyleczyć?

Czym jest zakrzepica żył powierzchniowych?

Zakrzepica żył powierzchniowych, inaczej zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (łac. thrombophlebitis superficialis), jest chorobą żył w obrębie kończyn dolnych, polegająca na ich zapaleniu, wywołanym różnego stopnia procesem zakrzepowym. Schorzenie może wystąpić w zdrowych naczyniach, lecz w 90% dotyczy żył zmienionych żylakowo. Zakrzep może się oderwać i wówczas jest transportowany wraz z krwią. Konsekwencją może być zamknięcie światła naczynia, czyli zator. Może on być powodem owrzodzeń podudzi, przewlekłej niewydolności żył, a w przypadku zatoru tętnicy płucnej nawet zgonu.

Jak objawia się zakrzepica żył powierzchniowych?

Choroba często określana jest jako „cichy zabójca”. W wielu przypadkach nie występują żadne objawy, a gdy się pojawią, dotyczą jednej kończyny dolnej. Najczęstszymi objawami są:

  • obrzęk w miejscu wystąpienia zakrzepu
  • lokalne dolegliwości bólowe
  • zaczerwienienie okolic wystąpienia zakrzepu
  • wyraźne zgrubienie chorego naczynia

Co stosować przeciw zakrzepicy żył powierzchniowych?

Sposób leczenia zakrzepicy wyznaczany jest w oparciu o kilka czynników.

  • rozległość skrzepliny w żyle
  • lokalizacja w stosunku do pobliskich żył głębokich
  • przyczyny powstania zakrzepu
  • ogólny stan chorego

W większości przypadków leczenie jest zachowawcze i polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zalecane są wyroby uciskowe jak: opaski, pończochy, czy rajstopy kompresyjne. W przypadku stosowania preparatów powierzchniowych, jak maści, czy żele, mimo subiektywnej poprawy, nie stwierdzono efektu leczniczego. Stosunkowo rzadko się zdarza, aby wymagane było leczenie chirurgiczne.

Czy zakrzepicę żył powierzchniowych można całkowicie wyleczyć?

Pojedyncze epizody po udanej terapii mogą się nie powtórzyć. Dużo większe ryzyko pojawia się u osób ze skłonnościami do zakrzepicy lub chorób skutkujących niewydolnością żył. Zastawki żylne raz uszkodzone, już nigdy nie odzyskają pierwotnej sprawności. Zakrzepicy żył powierzchniowych nie należy lekceważyć i dlatego niektóre osoby muszą brać leki do końca życia, choć inne tego nie wymagają.